MojAndroid

Možno ste sa už zamýšľali nad situáciou, kedy budete v ohrození a telefonicky volať o pomoc bude až príliš “nápadné”, alebo sa jednoducho bojíte v danej situácii hovoriť. Na číslo 112 od teraz môžete posielať núdzové SMS v prípade akéhokoľvek incidentu.

“Tajnejšie” volanie o pomoc

Nanešťastie nie je vylúčené, že raz budete svedkami, alebo v horšom prípade súčasťou udalosti násilného charakteru. Nedávny útok na manželský pár v bratislavskej MHD bol ukážkovým prípadom, kedy sa svedkovia báli zavolať prvú pomoc, kvôli obavám o vlastnú bezpečnosť. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky tak chce pripomenúť občanom, že pokiaľ sa ocitnú v podobnej situácii a sú svedkami spáchania trestného činu, nemusia hneď vytáčať číslo tiesňovej linky, ale majú možnosť napísať “nenápadnejšiu” SMS správu priamo na 112.

Pri vyžadovaní pomoci cez textovú správu je nutné komunikovať stručne. Musíte sa vecne držať pokynov operátora, aby sa skrátil potrebný čas na zistenie potrebných informácií pre poskytnutie urgentnej pomoci a následné vyslanie zložiek integrovaného záchranného systému.

Pri písaní SMS je potrebné sa čo najskôr upokojiť a sústredene písať najmä o tom, čo sa presne stalo (napadnutie, zdravotný problém, dopravná nehoda, požiar, a iné…) a kde sa daný incident stal (je potrebné napísať, kam vyslať pomoc, najlepšie adresu vrátane názvu obce, alebo záchytný bod ako napr. križovatka, alebo iný orientačný bod v teréne).

Uvítate možnosť písania rýchlych SMS správ na tiesňovú linku? Svoj názor nám môžete napísať nižšie do diskusie.

8.6.2019
Zdroj: FB - Polícia Slovenskej republiky
 • Flry

  čo znamená “po novom”?

 • KalichVydra

  Super.
  Akurát aby si z toho niektorí nerobili prdel, teda v pripade “žartov” udeliť mastné pokuty.

 • iChuj

  Výborné. Aspoň keď najbližšie zas dostanem infarkt nebudem musieť tej herečke čo sa volá operátorka odpovedať na debilné otázky, ktoré budem musieť absolvovať aj posádke výjazdu, lekárovi na pohotovosti a kardiochirurgovi na operačnej sále. A keď mi z jej neprofesionálneho prístupu prdli nervy a chcel som to riešiť, tak sa záznam telefonátu (ktorý určite vyhotovujú práve kvôli sankciám) záhadne stratil.

+