MojAndroid

Inteligentné hodinky sú dnes už vecou, ktorá sa nedá prehliadnuť. Hoci história týchto zariadení siaha aj niekoľko desaťročí dozadu, až dnes zaznamenávajú skutočný boom. Posledné roky boli totižto prelomové nielen čo sa technológií týka, ale aj softvéru. Operačný systém pre hodinky predstavil Google a svojou cestou sa snaží kráčať aj Samsung. Dnes asi najpopulárnejším operačným systémom pre tieto zariadenia je ale Android Wear, ktorý je predinštalovaný napríklad na štýlových hodinkách Motorola Moto 360, LG G Watch R, Sony SmartWatch 3 a ďalších. Samozrejme, existujú aj iné riešenia, tie však neponúkajú až toľko funkcií a tak rozsiahly ekosystém s aplikáciami. Na čo ale vlastne môžete dnes inteligentné hodinky použiť? Pripravili sme si pre vás 10 využití, na ktoré sme inteligentné hodinky bežne používali my.

1. Nemusíte vyťahovať mobil z vrecka: Hodinky s Androidom Wear dnes slúžia najmä ako notifikačné centrum na vašom zápästí. Zobrazia prichádzajúce SMS, e-maily, správy z Hangouts, či Facebook Messengera. Pri prichádzajúcom hovore ho viete posunom prsta po displeji zodvihnúť alebo odmietnuť a samozrejmosťou sú aj informácie o aktuálnych udalostiach z kalendára, či hlasového asistenta Google Now. Priamo na displeji hodiniek zobrazí napríklad upozornenie o práci alebo nehode na vašej ceste autom, či informácie o aktuálnom počasí, vývoji akcií a ďalších.

Android_Wear_hodinky2-1

2. Praktické nočné svetielko: Displej hodiniek môže v noci poslúžiť aj ako praktické svetielko. Samotný Android Wear podporuje funkciu baterky, po ktorej aktivovaní sa nastaví maximálny jas a biele pozadie displeja, vďaka čomu si môžete posvietiť napríklad na cestu, alebo pri odomykaní dverí po tme.

3. Spúšť fotoaparátu na diaľku: Z prostredia Androidu Wear je možné pomocou aplikácií tretích strán aktivovať na diaľku aj spúšť fotoaparátu. Aplikácie, ako sú napríklad PixtoCam alebo Wear Camera, dokážu dokonca fungovať aj ako hľadáčik fotoaparátu. Na displeji tak zobrazia presne to, čo budete fotiť, a to len s minimálnym oneskorením. Praktické využitie to má napríklad vtedy, ak ste sami alebo sa chcete odfotiť všetci ako skupina. Stačí umiestniť mobil niekde v teréne alebo na statív a následne sa pomocou hodiniek odfotiť.

Android_Wear_hodinky-2

4. Meranie fitness údajov: Inteligentné hodinky dokážu dnes úplne nahradiť bežné fitness náramky, ktoré merajú počet prejdených krokov, kvalitu spánku, či iné údaje. S Androidom Wear máte navyše k dispozícii aj aplikácie ako RunKeeper, ktoré umožňujú sledovať aj iné športové aktivity. Ak k tomu vlastníte hodinky s GPS, tak pri športovaní nemusíte so sebou nosiť ani smartfón, čo je napríklad pri behu nepochybne veľké pozitívum.

Android_Wear_hodinky2-3

5. Navigácia v meste: Inteligentné hodinky vám prídu vhod aj pri navigovaní v neznámom prostredí. Predstavte si, že ste niekde v meste, kde hľadáte reštauráciu alebo kultúrne pamiatky, no neviete ktorým smerom sa vydať. V tomto prípade môžete použiť hodinky, v ktorých spustíte navigovanie prostredníctvom Google máp, a to len pomocou hlasu alebo diskrétne zo svojho smartfónu. Smer a pokyny môžete následne sledovať zo svojho zápästia, priamo na hodinkách.

Android_Wear_hodinky-3

6. Automatické odomknutie: Prepojenie Android hodiniek so smartfónom s novším Androidom Lollipop má niekoľko výhod. Jednou z nich je aj zvýšenie bezpečnosti automatickým zamykaním zariadenia, a to v prípade, že nebude vo vašej blízkosti. Pomocou tzv. Smart Lock-u (inteligentný zámok) je možné hodinky pridať medzi dôveryhodné zariadenia, pri ktorých detekcii sa uzamykanie kódom, vzorom, či odtlačkom prsta automaticky deaktivuje. Vždy, keď budete mať svoj smartfón v blízkosti hodiniek, nebudete ho musieť odomykať. Naopak, v prípade odcudzenia sa automaticky zablokuje a neoprávnenej osobe znemožní prístup.

Android_Wear_hodinky2-2

7. Hľadanie mobilu: Pomocou natívnej funkcie Androidu Wear je možné prezvoniť si na svoj smartfón, a to aj v prípade, že je nastavený tichý režim. Stačí ak je v dosahu hodiniek.

Android_Wear_hodinky2-4

8. Písanie poznámok: Aplikácia Keep umožňuje jednoduché zadávanie poznámok hlasom, čo je praktické v prípade, že si chcete zapísať dôležité myšlienky alebo údaje bez toho, aby ste museli vyberať smartfón alebo papier a pero.

Android_Wear_hodinky2-5

9. Ovládanie hudby pri šoférovaní: Praktické a bezpečnejšie ovládanie hudobného prehrávača zo zápästia ruky nemusí dobre poslúžiť len pri šoférovaní, ale napríklad aj pri varení alebo oddychu v kresle. Svojmu smartfónu nemusíte venovať žiadnu pozornosť, stačí vám jeden-dva dotyky na hodinkách.

Android_Wear_hodinky-1

10. Počúvanie hudby cez hodinky: Hodinky s Androidom Wear majú štandardne integrovanú aj vnútornú pamäť, ktorá síce zvykne mať len 4 GB, no aj to stačí na to, aby ste si vypočuli svoju obľúbené skladby, napríklad na ceste do práce alebo pri behu. Slúchadlá pripojíte pomocou Bluetooth.

To samozrejme nie sú ani zďaleka všetky možnosti využitia inteligentných hodiniek, vyššie menované však patria k tým, ktoré sme v redakcii využívali najčastejšie. Aj preto budeme radi, ak nám svoje tipy na použitie inteligentných hodiniek napíšete do komentárov a podelíte sa tak o svoje vlastné skúsenosti.

5.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+