MojAndroid

Ak meníte telefón pravidelne, zrejme viete, prečo tak robíte a viete aj to, čo môžete od novšieho zariadenia očakávať. V poslednej dobe si ale čoraz viac Slovákov kupuje telefóny v klasických obchodoch a fungujú s nimi aj dlhšie ako dva roky. Ako ale zistíte, že by ste si telefón mali vymeniť, keď stále používate to isté zariadenie? Treba dávať pozor na týchto 10 príznakov, ktoré vám naznačujú, aby ste sa začali obzerať po náhrade.

Náš tip
Smartfóny do 200 eur: Výber smartfónov nižšej kategórie (07/2017)

Váš telefón sa otvára do písmena “V”

Pred desiatimi rokmi boli “véčka” veľmi populárne. Dnes už je to inak a ak telefonáty dvíhate rozložením vášho mobilu, možno by ste sa mali porozhliadnuť po náhrade. Iste, niekomu môže takéto zariadenie vyhovovať a na tom nie je nič zlé. Ak ale ešte stále používate tento telefón a ani ste len neskúsili výhody, ktoré prinášajú moderné smartfóny, mali by ste im dať aspoň šancu.

Máte telefón s dotykovou obrazovkou, ktorú musíte stláčať

Šli ste pred desiatimi rokmi s novou vlnou dotykových obrazoviek a zadovážili ste si telefón s dotykovým displejom? Je veľmi pravdepodobné, že vtedy ešte nešlo o kapacitný panel a vy tak doteraz musíte displej doslova stláčať. Hoci navigácia v systéme je možno jednoduchšia ako šípkami na hardvérovej klávesnici, zážitok z používania sa nedá porovnať s tým, čo ponúkajú moderné displeje. Dajte im šancu a vyskúšajte novšie zariadenie s kapacitným displejom.

Už nejaký čas nosíte telefón s rozbitým displejom

Ak ste si pred pár týždňami kúpili nový telefón a už sa vám podarilo rozbiť displej, zrejme pre vás nie je riešením kúpa nového zariadenia. Ak ste ale displej na telefóne rozbili po niekoľkých mesiacoch používania a niekoľko ďalších mesiacov nosíte so sebou takéto zariadenie, je možno najvyšší čas zvážiť kúpu nového inteligentného pomocníka. V závislosti od úrovne poškodenia je totiž možné, že používanie takéhoto telefónu je dokonca nebezpečné. Rozbité displeje netreba brať na ľahkú váhu a výmenu škaredo rozbitého telefónu neradno odkladať.

Nedokážete sa pripojiť

Či už je to Bluetooth, alebo v horšom prípade Wi-Fi či mobilné pripojenie, stále ide o jednu z esenciálnych funkcií telefónu. Nanešťastie, antény v telefóne patria medzi súčiastky, ktoré sú veľmi náchylné na poškodenie a opotrebovanie. Ak sa s telefónom neviete pripojiť k Wi-Fi, no upokojujete sa tým, že máte veľký dátový balíček, mali by ste porozmýšľať nad novým zariadením. Je pravdepodobné, že bez pripojenia k Wi-Fi si neaktualizujete aplikácie a systém. Okrem toho, že prichádzate o nové funkcie, sa tiež vystavujete bezpečnostným hrozbám, ktoré nové aktualizácie často opravujú.

Náš tip
Ako si vybrať mobilný telefón? | ANDROID ZAČIATOČNÍK

Nikto vám nerozumie

Ďalšou súčiastkou telefónu, ktorá časom často stráca na kvalite, je mikrofón. Cez drobnú štrbinku môže preniknúť špina či prach alebo prípadný pád zariadenia môže mikrofón poškodiť tak, že sa telefonáty stanú doslova nočnou morou. Možno si poviete, že veď dnes už ani veľmi netelefonujete. Aj vy ale musíte dvíhať kuriérom a neraz určite chcete povedať svoje zamestnancom call-centier, ktorí vyrušia v tom najnevhodnejšom čase.

Fotografie z vášho smartfónu vyzerajú ako z kalkulačky

Iba málo vlastností telefónov sa v priebehu posledných rokov zdokonalilo tak, ako fotoaparáty. Iste, už aj pred tromi či štyrmi rokmi sa na trhu našli zariadenia, ktoré fotili dobre aj na dnešné pomery. Ak ale vlastníte telefón s fotoaparátom spred piatich a viac rokov, možno je čas na zmenu. Aj keď si poviete, že veď vy ani telefónom nefotíte, možno práve nekvalitný fotoaparát na telefóne je toho príčinou.

Váš telefón sa vypína v tom najnevhodnejšom čase

Resp. ktorý čas na náhle vypnutie telefónu je vhodný, však? Ak vás telefón opakovane zaskočil nečakaným vypnutím či reštartom, skorej výmene sa zrejme nevyhnete. Pre väčšinu z nás je smartfón neoddeliteľnou súčasťou a nástrojom, bez ktorého sa nezaobídeme. Ak sa naň nemôžeme spoľahnúť, prichádza veľký problém. Nečakané reštarty či vypnutia telefónu sú pritom často spojené s hardvérovou chybou, ktorej oprava sa nemusí vôbec vyplatiť.

Náš tip
Zlatá stredná cesta: Výber smartfónov strednej kategórie [07/2017]

Telefón sa vybije skôr ako zjete obed

Výdrž batérie je jednou z absolútne najdôležitejších vlastností telefónu a tiež súvisí so spoľahlivosťou, ktorú sme opisovali vyššie. Ak váš telefón nevydrží na nabitie ani jeden deň, je zrejme čas ho vymeniť. Je tiež veľmi pravdepodobné, že už teraz vlastníte telefón so zabudovanou batériou. Hoci tú je často možné vymeniť v servise, je tiež pravdepodobné, že si spravíte službu ak si kúpite úplne nové zariadenie.

Kvôli nedostatku pamäti nemôžete inštalovať aplikácie

Podpora pre microSD pamäťové karty dnes nie je v smartfónoch samozrejmosťou a hoci v minulosti sme sa s touto funkciou stretávali častejšie, v starších verziách systému Android nebolo možné jednoducho inštalovať aplikácie na pamäťovú kartu. Veľkosť aplikácií ale stále rastie a ak máte problém s nedostatkom pamäti, nové zariadenie to pravdepodobne vyrieši a vy tak budete môcť systém Android využívať naplno aj s tými najlepšími aplikáciami.

Váš súčasný telefón nepodporuje 4G

Hoci 4G pripojenie sa môže zdať ako zbytočný prepych, boli by ste prekvapení, aké užitočné môže byť. Platí to najmä preto, že v súčasnosti je podpora 4G pripojenia úplným štandardom. Pri bežnom prezeraní webu to síce nepocítite, no akonáhle budete chcieť nahrať väčšie video či poslať priateľom viac fotiek, 4G určite oceníte.

Samozrejme, tieto príznaky berte so štipkou nadsádzky. Nejde o žiaden manuál ani o odporúčania, ktoré sa vzťahujú na každého používateľa. Skôr ide o inšpiráciu k tomu, aby ste sa zamysleli nad tým, či by sa vám alebo niekomu z vášho okolia nezišlo nové zariadenie. Možno budete prekvapení, koľko príznakov spozorujete aj na vašom zariadení :-)

Zdroj: cnet

10.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+