MojAndroid

Spoločnosť Apple včera počas úvodnej prezentácie na konferencii WWDC 2016 predstavila aj nový operačný systém iOS 10. Ako obyčajne, aj teraz predstavitelia spoločnosti hovorili o tom, že ide o obrovskú aktualizáciu, ktorá v rámci jubilejnej verzie prináša aj 10 veľkých noviniek. Samozrejme, nových funkcií je v systéme skutočne veľa a mnohé z nich sa stretli s nadšením fanúšikov systému iOS. Pre fanúšikov zariadení s Androidom ale ide v mnohých prípadoch o možnosti, ktoré poznajú už dlhšie.

Náš tip
TÉMA | Vyberáte medzi Androidom a iPhonom. Každý má svoje klady aj zápory

Nová uzamykacia obrazovka

Musíme uznať, že nová uzamykacia obrazovka na iOS 10 vyzerá veľmi funkčne a zaujímavo. Spoločnosť Apple sem pridala intuitívne zobrazenie v štýle kariet, ktoré fanúšikom Androidu určite nie je cudzie. Potiahnutím doprava sa dokonca objaví menu s widgetmi, čo je funkcia, ktorú ponúkal Android ešte za čias verzie Jelly Bean, no neskôr túto funkcionalitu odstránil. Je potrebné dodať, že nová uzamykacia obrazovka ponúka ja niektoré funkcie, ktoré sú prepojené s funkciou 3D Touch a na Androide zatiaľ nie sú samozrejmosťou.

ios 10 2

Vymazanie všetkých notifikácií naraz

Pre majiteľov Android smartfónov je to možno niečo nepredstaviteľné, no na iOS až doteraz nebolo možné vymazať všetky notifikácie naraz. Používatelia mohli vymazať iba notifikácie po jednotlivých dňoch, no teraz je už možné vymazať ich všetky jediným kliknutím. Google túto funkciu v systéme ponúka od nepamäti a na krátky okamih ju odstránil vo vývojárskych verziách systému Android L, no neskôr sa funkcia vrátila a v systéme je doteraz.

iOS 10 lockscreen

Zdvihnutie telefónu rozsvieti obrazovku

Posledná generácia iPhonov sa pýšila extrémne rýchlym rozoznaním odtlačku prsta. Niektorým používateľom to dokonca prekážalo, keďže nemali možnosť pozrieť si notifikácie na zamknutej obrazovke a boli rovno prenesení do systému. Nová funkcia im umožní zobrať telefón do ruky a displej sa automaticky rozsvieti. To už ale ponúkajú niektorí výrobcovia zariadení s Androidom skutočne dávno a najmä Motorola, resp. Lenovo túto funkciu využívajú pravidelne.

Asistent Siri otvorený pre vývojárov tretích strán

V tomto prípade možno nejde o kópiu funkcie, ale skôr o logické vyústenie situácie. Inteligentný asistent musí byť schopný komunikovať aj s tými službami, ktoré nepatria pod Apple a práve to odteraz Siri umožní. Prostredníctvom aplikácie tak bude napríklad možné nadiktovať a poslať správu cez vybraný komunikačný nástroj a nie iba cez klasické správy či službu iMessage. Rovnakú funkcionalitu do Google Now pridala spoločnosť Google ešte v prvej polovici minulého roku.

Inteligentná klávesnica

Klávesnica, ktorá si uvedomuje, o čom píšete a navrhne vám, aký ďalší obsah by ste mohli poslať na základe kontextu. Je vám to povedomé? Podobné funkcie ponúka nová chatovacia aplikácia Allo, ktorú Google predstavil iba pred niekoľkými týždňami na Google I/O 2016. Niektoré funkcie sú už ale v rôznych Google službách dostupné už dlhšie. Apple napríklad demonštroval funkciu, keď po zaslaní správy “Kde si?” sa druhej strane automaticky ponúkne možnosť odoslať svoju polohu. Táto funkcia je ale v službe Hangouts dostupná už pomerne dávno. Na druhej strane, Apple integroval funkciu priamo do klávesnice a tieto inteligentné návrhy by tak mali byť k dispozícii naprieč celým systémom, čo bude pre používateľov ešte lepšie.

ios 10 3

Aplikácia Fotografie rozozná tváre a objekty na obrázkoch

V tomto prípade tiež nejde až tak o kópiu, ako skôr o nutné doplnenie funkcionality. Aplikácia Fotky Google ponúka funkcie rozoznania tvárí a objektov na obrázkov už od začiatku a uľahčuje tak vyhľadávanie konkrétnych fotografií. Podobné funkcie teraz ponúka aj aplikácia Fotografie od Apple. Tá tiež vytvorí automatické spomienkové videá a prezentácie, ktoré sú dostupné aj v aplikácii Fotky Google. Tá má ale ešte stále výhodu aj v tom, že používateľom ponúka možnosť neobmedzeného zálohovania fotografií vo vysokom rozlíšení.

ios 10 5

Vylepšené a viac otvorené Apple Mapy

V tomto prípade platí, že Apple sa skutočne doťahoval na konkurenciu. Aplikácia Apple Mapy prešla od svojho počiatku dynamickým vývojom a aj najnovšia aktualizácia prináša množstvo funkcií, ktoré Google Mapy ponúkali už dávnejšie. Nájdeme tu možnosť zobrazenia návrhov, ktoré ukážu, ako dlho bude trvať cesta do práce a pribudla tiež možnosť filtrovania – napríklad reštaurácie si budete môcť vyfiltrovať podľa druhu jedla či kuchyne. Navigácia tiež ukazuje dopravné informácie a môžete vyhľadávať dodatočné zastávky v priebehu cesty. Najväčšou novinkou je, že aplikácia je teraz otvorená pre vývojárov a umožní pridávanie rôznych rozšírení, ako napríklad objednanie jazdy cez Uber. To sú ale znovu funkcie, ktoré Google Mapy už ponúkajú.

Vylepšená aplikácia Dialer

Aplikácia telefónu teraz ponúka podporu pre aplikácie tretích strán a množstvo nových funkcií, ktoré to so sebou prináša. Špeciálna aplikácia dokáže napríklad vyfiltrovať prichádzajúce hovory. Zaujímavou novinkou je aj transkripcia odkazov zo schránky. Tieto funkcie sú dostupné v zahraničí aj pre používateľov systému Android, alebo služby Project Fi. Klasická aplikácia Dialer v zahraničí ukáže názov spoločnosti, ktorá vám volá, čo je teraz na iOS možné dosiahnuť použitím aplikácií tretích strán.

ios 10 6

iMessage

Vylepšená aplikácia iMessage síce zatiaľ nepríde na Android tak, ako sme si mysleli, no ponúka množstvo zmien a noviniek. Sem patrí napríklad možnosť písania rukou, predikcia emoji, prehrávania videa priamo v aplikácii či integrácia so službou Apple Music. Chýbať dokonca nebude ani obchod s rozšíreniami, čo sú všetko funkcie, ktoré sme videli aj v iných chatovacích nástrojoch, napríklad v aplikácii Facebook Messenger a veľkú časť z týchto noviniek ponúkne aj nová aplikácia Allo.

ios 10 4

Odstránenie predinštalovaných aplikácií

Hoci Apple nepredstavilo túto novinku priamo počas prezentácie na pódiu, novinka bola hneď objavená používateľmi. Teraz bude možné odinštalovať niektoré základné aplikácie v systéme iOS, no tituly ako Dialer či Správy ostávajú aj naďalej neodstrániteľné. Je síce pravda, že Google stále nedovoľuje odinštalovanie množstva svojich aplikácií, no tento balíček nedávno trochu okresal. Inou cestou ale idú ďalší výrobcovia Android zariadení, ako napríklad spoločnosť HTC, ktorá znížila množstvo predinštalovaných aplikácií na svojej vlajkovej lodi HTC 10. Obe platformy sa ale uberajú rovnakým smerom.

Písanie rukou na WatchOS

Apple vylepšil aj funkcie svojho systému WatchOS pre inteligentné hodinky Apple Watch. Medzi novinkami sme videli napríklad možnosť písania rukou na displeji hodiniek či možnosť zmeny pozadia priamo z prostredia hodiniek. Tieto novinky predstavil Google spolu s aktualizáciou Android Wear 2.0, ktorá bola predstavená na Google I/O 2016.

Ďalšie menšie novinky

Okrem toho spoločnosť Apple predstavila ďalšie drobné zmeny a vylepšenia, ako napríklad možnosť spolupráce v aplikácii Poznámky. To je niečo, čo služba Google Keep ponúka už dávnejšie. Samozrejme, mnohé z predstavených noviniek by sme na Androide hľadali iba márne a netvrdíme, že Apple predstavil iba skopírované funkcie z Androidu. V niektorých prípadoch je ale zjavné, že spoločnosť sa iba doťahuje na konkurenciu, resp. ide tým smerom, ktorým sa uberá priemysel. To ale neznamená, že používatelia tieto novinky neprivítajú s nadšením alebo že by ich výrobca nemal ponúknuť. Práve naopak, čím väčšmi sa budú výrobcovia funkčne vyrovnávať, tým väčšia konkurencia vzniká a ťažiť by z toho v konečnom dôsledku mali práve používatelia.

Zdroj: Phandroid, The Verge

14.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+