MojAndroid

Ešte v roku 2008 Symantec uviedol, že tým, že sa Android otvoril, stal sa oveľa zraniteľnejším ako konkurenčné OS ako napríklad iOS.  Teraz však spoločnosť Symantec urobila ďalší prieskum a upravila svoj pohľad na Android.  Momentálne vedie v počte bezpečnostných „dier“ iOS so 182-mi bezpečnostnými chybami pred  Androidom.

 

 

 

„Väčšina z nich“, tvrdí Carey Nachenberg, Symantec,  „sú chyby nižšej závažnosti.“  Zostávajúcich niekoľko sú však oveľa závažnejšie, ktoré môžu viesť k ohrozeniu zariadení a dátových služieb. Patril tam aj nebezpečný  iPhone červ prednedávnom, ktorý kradol údaje o bankovom účte od užívateľov, ale jeho vplyv bol skôr obmedzený. Nakoniec však, iOS dopadá lepšie než Android v celkovej analýze spoločnosti Symantec.

Ako sa dá očakávať, Symantec dáva Apple plusové body za systém App a zároveň vrhá varovný pohľad na Google, ktorý má aktuálne problémy so schvaľovaním aplikácií do Android Marketu, v ktorom sa objavilo v posledných mesiacoch niekoľko aplikácií s tzv. škodlivým kódom. Apple tiež dostáva vysoké hodnotenie za to, ako sú užívateľské dáta šifrované, ochrana Android používateľov je na nízkej úrovni, pokiaľ nepoužívajú tablety s Honeycombom.

Symantec pokračuje a poukazuje na to, že iOS je “imúnny voči tradičným typom vírusov a červov.” Je to hlavne preto, že pod iOS nemožno spustiť kódy desktopových aplikácií, ktorý je najčastejšie zdrojom škodlivých kódov.  Android by sa mal preto venovať aj tejto oblasti „imunity“ svojho systému.  

Jednou z oblastí, kde oba – iOS a Android – pohoreli je oblasť útokov sociálneho inžinierstva. Hodnotenie sa zdá byť viac než nespravodlivé, pretože útoky sociálneho inžinierstva – vo svojej podstate – závisí od používateľa, a nie je to chyba zariadenia. „Operačný systém“ človeka je ďaleko viac ťažšie spravovať a vyladiť ako bežné mobilné operačné systémy.

Zdroj: www.geek.com

15.7.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+