Ešte v roku 2008 Symantec uviedol, že tým, že sa Android otvoril, stal sa oveľa zraniteľnejším ako konkurenčné OS ako napríklad iOS. Teraz však spoločnosť Symantec urobila ďalší prieskum a upravila svoj pohľad na Android. Momentálne vedie v počte bezpečnostných „dier“ iOS so 182-mi bezpečnostnými chybami pred Androidom.
„Väčšina z nich“, tvrdí Carey Nachenberg, Symantec, „sú chyby nižšej závažnosti.“ Zostávajúcich niekoľko sú však oveľa závažnejšie, ktoré môžu viesť k ohrozeniu zariadení a dátových služieb. Patril tam aj nebezpečný iPhone červ prednedávnom, ktorý kradol údaje o bankovom účte od užívateľov, ale jeho vplyv bol skôr obmedzený. Nakoniec však, iOS dopadá lepšie než Android v celkovej analýze spoločnosti Symantec.
Ako sa dá očakávať, Symantec dáva Apple plusové body za systém App a zároveň vrhá varovný pohľad na Google, ktorý má aktuálne problémy so schvaľovaním aplikácií do Android Marketu, v ktorom sa objavilo v posledných mesiacoch niekoľko aplikácií s tzv. škodlivým kódom. Apple tiež dostáva vysoké hodnotenie za to, ako sú užívateľské dáta šifrované, ochrana Android používateľov je na nízkej úrovni, pokiaľ nepoužívajú tablety s Honeycombom.
Symantec pokračuje a poukazuje na to, že iOS je “imúnny voči tradičným typom vírusov a červov.” Je to hlavne preto, že pod iOS nemožno spustiť kódy desktopových aplikácií, ktorý je najčastejšie zdrojom škodlivých kódov. Android by sa mal preto venovať aj tejto oblasti „imunity“ svojho systému.
Jednou z oblastí, kde oba – iOS a Android – pohoreli je oblasť útokov sociálneho inžinierstva. Hodnotenie sa zdá byť viac než nespravodlivé, pretože útoky sociálneho inžinierstva – vo svojej podstate – závisí od používateľa, a nie je to chyba zariadenia. „Operačný systém“ človeka je ďaleko viac ťažšie spravovať a vyladiť ako bežné mobilné operačné systémy.
Zdroj: www.geek.com
Ako “kvalita” tej “analýzy” je otrasná. iOS je “imúnny voči tradičným typom vírusov a červov.” tak ale to je predsa aj Android a nech netrepú sprostosti o spúšťaní “klasického” (== WINDOWSOVÉHO) kódu – ten predsa nespustíte na žiadnom mobile. Takéto dristy od spoločnosti, ktorá hoci len raz vypustila hlášku typu: “otvorený == nebezpečný”, sú zjavná blbosť, som zvedavý, dokedy im to budú ľudia žrať…
taka firma by sa logicky mala tesit ze je nejaky system deravy lebo dodava antiviraky….
jemine to je tak ked si článok preloží TROTL
aj z obrázku je jasné kde je toho “zeleného” viacej ale nevadí
tých dier bolo cez 200 v iOS ale bolo tona všetkých zariadeniach od roku 2007 kedy vyšiel prvý iPhone a neboli to vlastne žiadne vážne chyby,ktoré boli zaplátané updatmi v dalšom FW (môžme z androidom len zavidieť),jediný bol červ v roku 2009 na Jailbreakovaných zariadeniach(za to si môžu užívatelia samy) kde sa dalo dostať k zložkám číslam kontaktom v telefone,takých aplikácii ale na Androide a hlavne na ôbežpečnom” markete je a bolo viacej a to je horšie, stiahnuť si oficiálne výrus