MojAndroid

Jedného z najúspešnejších Slovákov si v zahraničí všimla aj televízia BBC. Michal Štencl, zakladateľ spoločnosti Sygic, hovoril o svojich začiatkoch a o tom, ako vytvoril jednu z najviac sťahovaných navigácií na svete. Sygic bol doposiaľ nainštalovaný na viac ako 50 miliónoch mobilných zariadení a toto číslo neustále rastie. Sygic má však ambiciózny plán a toto číslo chce do konca roka zdvojnásobiť.

Michal Štencl už ako malý chcel vytvárať produkty pre ľudí a tak začal s programovaním. S počítačmi sa po prvýkrát zoznámil vo ôsmich rokoch, kedy mal tu česť pracovať na Commodore 128. Už vtedy si uvedomil, čo chce v budúcnosti robiť so svojím životom. “Ako 13-ročný som chcel naprogramovať vlastný operačný systém. Všetci sa mi smiali, pretože to bola tak veľká výzva,” spomína 35-ročný Michal.

S odhodlaním v dvadsiatich rokoch naprogramoval svoj prvý operačný systém Qube OS, vďaka ktorému sa pracovné ponuky len tak hrnuli, jedna dokonca aj priamo zo Silicon Valley. Všetky nakoniec odmietol a ostal na Slovensku. Prielom prišiel v roku 2004, kedy vycítil veľkú príležitosť na poli navigácií. “Hľadal som novú výzvu a cítil som, že navigácia by mohla byť budúcnosť. Bolo dosť náročné s tým začať, pretože v tejto oblasti som nemal žiadne skúsenosti, ale práve to ma poháňalo vpred. Uvedomil som si, že vybudovať niečo zložité je konkurenčná výhoda.”

unnamed

Sygic bola prvá GPS navigácia, ktorá fungovala na niekoľkých platformách, vo svojich začiatkoch ste ju mohli nainštalovať na iPhone a neskôr aj na Androide. To bola jedna z najväčších výhod Sygicu, ktorý postupom času rozširoval portfólio svojich aplikácií. Momentálne majú zákazníci okrem navigácie pre osobné automobily na výber aj navigáciu pre nákladné autá alebo taxíky, či aplikáciu Speedometer, ktorá upozorňuje na policajné hliadky a radary na cestách. V portfóliu spoločnosti nájdete aj aplikácie Sygic Job Dispatch, či Family Locator, vo vývoji má byť aj navigácia pre cyklistov.

Úspešná slovenská firma momentálne zamestnáva 110 ľudí. Najväčšou starosťou Michala Štencla je samozrejme udržať rast v neustále narastajúcej konkurencii. Na trhu sa objavujú nové navigácie, či už zadarmo alebo platené, v režime offline alebo online. Michal verí, že v budúcnosti bude mať navigácia v smartfónoch čoraz väčší význam. Mobilné zariadenia sa čoraz viac stávajú osobnejšími a používame ich doslova všade. V najbližších rokoch by však malo dojsť k ich bližšiemu prepojeniu s vybavením automobilov. Používať budú ich reproduktory, senzory, prípadne obrazovku na palubnej doske. Akou cestou by sa v budúcnosti mohli vydať mobilné navigácie, sme mohli vidieť aj na Google I/O 2014, kedy Google ukázal Android určený pre automobily.

Náš tip
Michal Štencl – Family by Sygic nie je nástroj na špehovanie detí, podnecuje diskusie o dôvere

Sygic momentálne ponúka svoju navigáciu v 7 dňovej trial verzii. Po uplynutí tejto doby môžete navigáciu aj naďalej používať, budete však ukrátení o hlasové pokyny, 3D náhľad, či navigáciu v jazdných pruhoch.

Celý rozhovor s Michalom Štenclom nájdete na stránkach BBC. Video s rozhovorom prikladáme nižšie.

23.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+