MojAndroid

Názov tohto zariadenia ťaží z mena svojho väčšieho a výkonnejšieho brata Lenovo Vibe Z2 Pro. Aj keď je jeho cena o niekoľko desiatok eur menšia, neponúka o nič horšiu konštrukciu a jeho výkon postačí aj náročným používateľom. Reč je samozrejme o zariadení Lenovo Vibe Z2, ktoré sme v posledných dňoch testovali. Ak sa chcete dozvedieť, ako sme s týmto zariadením boli spokojní, tak sa pokojne usaďte a prečítajte si našu recenziu.

OBSAH BALENIA | Okrem klasiky aj fólia

Lenovo pripravilo pre svoj model Vibe Z2 krabičku primeraných rozmerov. V jej útrobách sa okrem samotného zariadenia ukrýva aj nabíjačka, microUSB ↔ USB kábel, štupľové slúchadlá, príručka a ochranná fólia na displej. Lenovo je známe tým, že ku svojim zariadeniam zvykne pribaliť aj príslušenstvo zadarmo. Tentokrát nepribalili kryt, no používateľa určite poteší prítomnosť fólie, ktorou si môže ochrániť 5,5-palcový displej. Obsah balenia si môžete prezrieť aj na unboxing videu.

KONŠTRUKCIA | Dobrá, no rýchlo sa zašpiní

Na prvý pohľad sa mi Lenovo Vibe Z2 naozaj zapáčil. Ide o takmer totožný smartfón ako Lenovo Vibe Z2 Pro s tým rozdielom, že verzia bez “Pro” je menšia. Rozmery tohto zariadenia dosahujú konkrétne 148,5 x 76,4 x 7,8 mm a spolu s hmotnosťou 158 gramov radia toto zariadenie k priemeru, čo sa konštrukcie týka. Telo Lenovo Vibe Z2 je vytvorené prevažne z kovu, ktorý má dominantné miesto na zadnom kryte a po bokoch. V hornej a dolnej časti nájdete plastový rám, do ktorého je vsadený aj 5,5-palcový IPS displej. Ten vypĺňa spolu s trojicou softvérových tlačidiel a prednou kamerou prednú časť zariadenia. V hornej časti sa tiež nachádza senzor automatickej regulácie jasu a reproduktor, ktorý využijete pri hovoroch.

lenovo-vibe-z2--2

Zo zadného krytu vystupuje asi o 2 mm šošovka 13 Mpix fotoaparátu, ktorej umiestnenie deteguje čierny pás v hornej časti krytu. Hoci je fotoaparát chránený samostatným sklom, jeho vystupujúci charakter je priam magnetom na mechanické poškodenie. Dávajte si preto pozor, kam svoj smartfón budete pokladať. Ďalšou nevýhodou vystupujúceho fotoaparátu je nestabilita zariadenia pri položení na zadný kryt. Tú pocítite pri používaní jednou rukou. Kovový zadný kryt sa tiež ľahko zašpiní, a tak si po ruke vždy nechajte nejakú handričku alebo vreckovku, aby ste si ho mohli očistiť.

lenovo-vibe-z2--8

Lenovo umiestnilo hlasný reproduktor do spodnej hrany zariadenia, kde sa okrem neho nachádza aj microUSB port na nabíjanie a pripojenie k počítaču. Horná hrana ostala takmer prázdna, nájdete v nej iba 3,5 mm audio jack pre pripojenie slúchadiel. Zaujímavými sú potom boky zariadenia, najmä ten pravý. V ňom sa nachádza tlačidlo vypínania a kolíska na ovládanie hlasitosti. Tlačidlá mierne vytŕčajú z tela a nájdete ich ľahko aj po tme. Hodnotím ich veľmi pozitívne, čo sa umiestnenia aj spracovania týka. Opačný, ľavý bok obsahuje už len slot na dve microSIM karty. Na jeho vybratie budete potrebovať špeciálny nástroj (alebo ihlu), jeden vám však Lenovo pribalí priamo k zariadeniu.

Konštrukcia tohto zariadenia je pevná a počas používania na nej nič nevŕzgalo. Výhrady mám len k náchylnosti na odtlačky na displeji a na zadnom kryte, no to nie je nič, čo by vás malo odradiť od kúpy tohto zariadenia. Hranatý formát môže niekomu prekážať, no ja som s držaním zariadenia v ruke a jeho nosením v prednom vrecku nohavíc nemal žiadne problémy.

DISPLEJ | Môžem mu vytknúť len drobnosti

Smartfón Lenovo Vibe Z2 ponúka až 5,5-palcový displej vyrobený technológiou IPS. Farebné podanie je tak na dobrej úrovni, aj keď trochu zaostáva v zobrazení čiernej a bielej farby. Bežný používateľ si tento fakt ale nikdy neuvedomí a ten, komu farby vadia, si ich môže doladiť priamo v nastaveniach, kde sa nachádza položka Vyváženie farieb displeja. Čo pre niekoho môže byť problémom, je rozlíšenie. Lenovo Vibe Z2 totižto do vienka dostal “iba” HD mriežku, čo na tak veľkej uhlopriečke predstavuje hustotu pixelov 267 PPI. Osobne mi toto rozlíšenie vyhovuje a jeho výhodu vidím aj v nižšej energetickej náročnosti.

lenovo-vibe-z2--3

Ochranou displeja je odolné sklo neznámeho pôvodu, počas testovania si však svoju prácu plnilo dobre. V balení sa nachádza už aj spomínaná fólia, ktorú si na zariadenie môžete nalepiť ešte predtým, ako ho začnete používať. Pozorovacie uhly aj čitateľnosť na priamom slnku sú dobré, nemám k nim väčšie výhrady. Pokiaľ cez deň na displej dobre nevidíte, vypnite automatickú reguláciu jasu a manuálne si ho (napríklad aj v notifikačnej lište) zvýšte na maximum. Ako už býva pri vyšších triedach zariadení od Lenova zvykom, aj Vibe Z2 podporuje prebudenie dvojitým poklepaním. To je priam návykové a určite ho budete používať. Displeju tohto zariadenia môžem v globále vytknúť len drobnosti.

VÝKON a PAMÄŤ | Na hrane strednej a high-end triedy

Lenovo Vibe Z2 ponúka vo svojich útrobách procesor Snapdragon 410, ktorý má 4 jadrá Cortex-A53 taktované na 1,2 GHz. O dostatočne vysoký výkon sa stará aj operačná pamäť s kapacitou 2 GB a grafický čip Adreno 306, ktorý si hravo poradí aj s najnáročnejšími hrami. Počas testovania som na tomto zariadení nepostrehol žiadne spomalenie či väčšie zaváhanie a nestretol som sa ani s nadmerným zahrievaním napríklad pri hraní hier. Nevylučujem však, že sa u vás pri náročnom používaní nemôže objaviť. Počas testovania tohto zariadenia som na ňom samozrejme spustil aj klasickú sadu benchmarkov. Hoci v nich Lenovo Vibe Z2 neprekvitalo, môj celkový dojem z tohto zariadenia je pozitívny. Výsledky z benchmarkov nájdete nižšie.

Základná pamäť zariadenia má kapacitu 32 GB, pre používateľa a jeho dáta je dostupných niečo viac ako 25 GB. Zariadenie bohužiaľ neponúka slot na pamäťovú kartu, no myslím si, že aj pre najnáročnejšieho používateľa je 25 GB úložiska dostatočných. Menším nedostatkom je tiež absencia podpory funkcie USB OTG, takže k Lenovu Vibe Z2 nemôžete cez redukciu pripojiť ani USB kľúč s dodatočnou pamäťou. Teda pripojiť ho môžete, no prenos dát nebude fungovať.

OPERAČNÝ SYSTÉM | Je ako dobrá bonboniéra – poteší vás všetko, čo v ňom nájdete

Operačným systémom tohto zariadenia je Android 4.4 KitKat s nadstavbou od Lenova, ktorá prináša významné zmeny nielen po stránke dizajnu, ale aj funkcií. Celá nadstavba je veľmi prepracovaná a Lenovo pri jej tvorbe myslelo aj na tie najmenšie detaily. Aj napriek premysleným funkciám a vlastnostiam ale cítite, že ide o zariadenie z Číny. Niežeby mu niečo chýbalo, len je jednoducho hravé, plné farieb, prečačkaných gest a nezameniteľných ikon. Niekomu to vyhovuje a niekomu nie. Ja som úprimne z prepracovania tejto nadstavby nadšený, aj keď by som si vedel predstaviť niekoľko dizajnových zmien.

 lenovo-vibe-z2-os-11 lenovo-vibe-z2-os-17 lenovo-vibe-z2-os-20

Jedným z typických prvkov nadstavby od Lenova je absencia menu s aplikáciami (appdraweru). Všetky ikony nainštalovaných hier a aplikácií sa ukladajú priamo na jednotlivé domáce obrazovky, kde si ich môžete upratať iba do priečinkov. Nejde o nevýhodu, len netypické riešenie, na ktoré si musíte zvyknúť. Ikony aplikácií môžete kombinovať s widgetmi, ktoré môžete rovnako umiestniť priamo na domáce obrazovky. Menu pre úpravu plôch vyvoláte dlhším podržaním prstu na voľnej ploche obrazovky.

 lenovo-vibe-z2-os-12 lenovo-vibe-z2-os-13

Zaujímavou je notifikačná lišta, ktorá obsahuje rýchle ovládacie prvky pre prepínanie základných funkcií a nechýba ani regulátor jasu displeja, či skratka pre vstup do nastavení. Tie sú pomerne prehľadné, všetko má svoje miesto. Samozrejmosťou je aj prítomnosť ukazovateľa času v hornej časti notifikačnej lišty, ktorá vás po kliknutí presunie na budíky. Na zamknutej obrazovke máte na výber hneď niekoľko možností, ako si ju zabezpečiť a priamo na obrazovke vidíte aj informácie o čase a dátume či upozornenia z notifikačnej lišty, ktoré sa zobrazujú formou malých ikoniek. Samozrejmosťou je možnosť zmeniť si tapetu.

lenovo-vibe-z2-os-16 lenovo-vibe-z2-os-18

Veľmi zaujímavými sú aj rozšírené funkcie zariadenia. Tie vám umožňujú vypnúť reakcie displeja po vložení zariadenia do vrecka, uzamknúť obrazovku potrasením, zlepšiť citlivosť na dotyk či stíšiť hlasitosť zvonenia po zdvihnutí zariadenia zo stola. Tento smartfón ma zaujal aj množstvom predinštalovaných aplikácií, z ktorých spomeniem Kalendár, Súbory, Email, Galéria, UC Browser, WPS Office, či aplikáciu Čistenie, ktorá vám umožní odstrániť zo zariadenia dočasné súbory a zrýchliť jeho chod.

lenovo-vibe-z2-os-9 lenovo-vibe-z2-os-20

Celkovo je systém v tomto zariadení veľmi svižný, hravý a ponúka takmer nekonečné možnosti. Výhodou je možnosť vymeniť si celú tému systému a zaujímavým je aj gesto potiahnutia z niektorého horného rohu, čo vám zmení tapetu domácej obrazovky. Celý systém na mňa pôsobí ako veľká zabalená bonboniéra. Je v nej veľa rôznych dobrôt a každá z nich vás po otvorení poteší. Presne tak to funguje aj v nadstavbe od Lenova – vždy vás poteší, keď nájdete nejakú novú, praktickú funkciu.

MULTIMÉDIÁ | Zvládne všetko

Lenovo Vibe Z2 neponúka vlastný prehrávač hudby a výrobca do tohto zariadenia predinštaloval radšej prehrávač Hudba Google Play. Ten zvláda väčšinu dostupných formátov a počas testovania som na ňom skúšal prehrávať skladby vo formáte .mp3 aj .flac. Počas toho som nezaznamenal žiadne problémy, pričom kladne hodnotím výstup pre slúchadlá aj hlasný reproduktor, ktorý ponúka dostatočne vysokú hlasitosť aj priemerne dobrú kvalitu. Pozitívom je jeho umiestnenie v spodnej časti, ktoré zaručí, že zvuk “neudusíte” ani po položení smartfónu na zadný kryt.

lenovo-vibe-z2--4

Pri prehrávaní videa som rovnako nenatrafil na žiadne nedostatky. Svoje seriály či filmy si môžete prehrať v natívnej aplikácii Video, prípadne si stiahnuť niektorý z alternatívnych titulov, ako napríklad MX Player. Výhodou aplikácie Video sú jej doplnkové funkcie ako možnosť urobiť snímku obrazu, či prehrávanie v samostatnom plávajúcom okne. Počas cestovania oceníte aj možnosť zablokovať obrazovku, aby nereagovala na nechcené dotyky.

FOTOAPARÁT | S dôrazom na selfie

Selfie sa stalo pojmom, ktorý dnes pozná každý moderný používateľ smartfónu. Fotiť sa prednou kamerou je in, hlavne ak má výsledná fotografia aj dobrú kvalitu. To nie je problém pre 8 Mpix kameru v prednej časti smartfónu Lenovo Vibe Z2. Tá ponúka niekoľko možností nastavenia aj postprodukčných úprav. Veľmi dobrou kvalitou disponuje však aj zadný, 13 Mpix fotoaparát. Ten dokáže nahrávať aj video do rozlíšenia Full HD 1080p pri snímkovaní 30 FPS. Namiesto opisovania zbytočností vám prinášame priamo ukážky fotografií a videa, aby ste si urobili sami obraz o tom, aké kvalitné sú fotoaparáty tohto zariadenia.

Za menšiu nevýhodu fotoaparátu považujem vytŕčajúcu šošovku, ktorá sa pri položení na zadný kryt môže ľahko poškodiť, a aj to, že si v aplikácii Fotoaparát nemôžete zmeniť veľkosť fotografie, iba jej pomer. Sú to však iba detaily, ktoré by vás od kúpy tohto zariadenia nemali odradiť. Naopak, Lenovo Vibe Z2 musím pochváliť za prítomnosť optickej stabilizácie, ktorej efektné fungovanie môžete vidieť napríklad na ukážke videa.

PRIPOJENIA | Všetko funguje tak, ako má

Počas používania tohto zariadenia som sa nestretol so žiadnym problémom z oblasti pripojení. Dobre mi poslúžila Wi-Fi s podporou štandardov 802.11 b/g/n/ac, ale aj Bluetooth 4.0 či GPS, ktoré som skúšal v kombinácii s Google mapami. Na lokálne pripojenie slúži microUSB slot vo verzii 2.0, ktorý sa nachádza v spodnej časti zariadenia. Zo softvérovej výbavy spomeniem základnú klávesnicu či inteligentný dialer, ktoré som nemal potrebu vymeniť za alternatívne tituly. Na prehliadanie internetu som používal prehliadač Google Chrome.

lenovo-vibe-z2--10

BATÉRIA | 3000 mAh = 1 deň

Výdrž batérie v smartfóne Lenovo Vibe Z2 je na úrovni jedného dňa. Pokiaľ so smartfónom pracujete naozaj často, budete do neho musieť strčiť nabíjačku aj o niečo skôr. Ja som na jedno nabitie dokázal toto zariadenie využívať jeden deň (20 hodín), pričom bol displej zapnutý 2 a pol hodiny, no podarilo sa mi dosiahnuť aj 2 dňovú výdrž (45 hodín), keď som so zariadením robil menej a displej svietil len niečo vyše hodiny. Na Lenovo Vibe Z2 som mal pritom stále zapnuté mobilné dáta alebo Wi-Fi, na pozadí som aktualizoval 3 emailové účty a aktívne som pracoval s aplikáciami a hrami. Výdrž tak hodnotím pozitívne. Ak patríte medzi veľmi náročných používateľov, môžete využiť aj niektorý zo šetriacich režimov batérie. Tie vás zachránia vtedy, keď ste mimo domova a potrebujete zariadenie využívať ešte niekoľko hodín. Absolútne krízovým riešením je Režim maximálneho šetriča energie, ktorý v zariadení ponechá zapnuté iba hovory a správy, pričom ostatné funkcie vypne.

lenovo-vibe-z2-os-7 lenovo-vibe-z2-os-6 lenovo-vibe-z2-os-8

HODNOTENIE | Lenovo Vibe Z2

Používanie smartfónu Lenovo Vibe Z2 som si užil. Za najväčšiu výhodu považujem dualSIM konfiguráciu, ktorá umožňuje využívať služby viacerých operátorov, no tento smartfón musím pochváliť aj za kvalitnú konštrukciu a dostatočne veľký výkon, ktorý slúžil aj mne (rozumej náročnému používateľovi) naozaj dobre. Pozitívne hodnotím výdrž batérie aj fotoaparát, zatiaľ čo menšie výhrady mám ku chýbajúcemu slotu na SD kartu. Pri 32 GB vnútornej pamäti by ale dostatok miesta nemal byť problémom. Celkovo mám z mobilu Lenovo Vibe Z2 naozaj dobrý dojem a odporučil by som ho všetkým, ktorí sa neboja zariadení z Číny. Alternatívou pre toto zariadenie môže byť HTC Desire 820, Huawei Ascend G7 či výborný Meizu MX4.

lenovo-vibe-z2--9

Plusy

+ konštrukcia

+ výdrž batérie

+ dualSIM

+ celkový dojem

+ optická stabilizácia fotoaparátu

Mínusy

– chýbajúci slot na microSD

– napevno vstavaná batéria

– vytŕčajúca šošovka fotoaparátu

13.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+