MojAndroid

Diskusia o obnoviteľnej energii je stále aktuálna a vedci stále pracujú na vývoji a zdokonalení spôsobov získavania energie z rôznych zdrojov. V súčasnosti je veľmi rozšírené spracovávanie solárnej energie a jej transformácia na elektrickú energiu. Solárne panely majú v dnes podobu veľkých tmavých tabúľ, ktoré sú umiestnené na slnečných miestach. Vedci z Michiganskej štátnej univerzity však prišli s novinkou, ktorá možno v budúcnosti zmení to, ako solárnu energiu používame.

Tím vedcov totiž priniesol metódu, pomocou ktorej je možné získavať solárnu energiu prostredníctvom úplne priehľadných panelov. Takáto technológia by mohla mať teoretické využitie všade tam, kde sa používajú priehľadné materiály, ako napríklad sklo. Vďaka tomu by bolo možné umiestniť novú technológiu do klasických okien, pričom množstvo energie by mohli načerpať najmä vysoké mrakodrapy. Technológia funguje na princípe obaľovania organických molekúl, ktoré dokážu pohltiť ultra-fialové a takmer infra-červené žiarenie. Odtiaľ sú lúče posúvané do krajných častí, kde sú transformované na elektrickú energiu.

Zatiaľ ide iba o prvé experimenty s novou technológiou, ktorá neponúka ani zďaleka takú efektivitu, ako klasické solárne panely. Novinka dokáže na elektrickú energiu transformovať iba 1% slnečného žiarenia, zatiaľ čo iné metódy dokážu pri ideálnych podmienkach transformovať až 19% pôvodnej energie. V budúcnosti by chceli vedci zvýšiť túto hodnotu aspoň na 5% a hoci ani to nebude konkurovať iným metódam získavania energie zo slnečného žiarenia, výhoda bude spočívať vo flexibilite novej technológie. Takéto solárne články by mohli byť použité v domácnostiach, ako aj na smartfónoch a iných mobilných zariadeniach.

Zdroj: msutoday via engadget

20.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+