MojAndroid

Rozmýšľali ste niekedy pred kúpou nového Android zariadenia nad tým, ako vyzerá systém tohto tabletu alebo smartfónu a ako bude fungovať v praxi? Aby ste si nové zariadenie mohli vyskúšať, väčšinou musíte ísť k najbližšiemu elektro obchodu alebo ku operátorovi. Šikovný program Genymotion pre Windows vám však môže rýchlo a jednoducho ukázať, ako bude vyzerať systém niektorých Android zariadení. Využíva k tomu virtuálny prístroj, ktorý si nainštalujete priamo na svoj počítač.

Inštalácia a nastavenie

Genymotion je v podstate užívateľský prívetivý program, ktorý k virtualizácii Android zariadení využíva populárny nástroj VirtualBox od firmy Oracle. Ten umožňuje fungovanie iných operačných systémov na počítači, pričom sú k tomu využívané práve spomínané virtuálne zariadenia. Tie v podstate fungujú v prostredí vášho počítača tak, ako keby to boli úplne sebestačné počítače, teda v tomto prípade tablety a smartfóny.

  • Inštalácia a prvotné nastavenie programu je trochu zdĺhavé, no nie je veľmi obtiažne. Prvým krokom je vytvorenie si užívateľského konta na stránke genymotion.com. Následne vám bude odoslaný potvrdzujúci mail, pomocou ktorého svoje konto aktivujete.

genymotion-signup

  • Potom si budete musieť stiahnuť samotný program. Ten je aktuálne vo verzii 2.2.2 a v rámci inštalačného balíčka získate aj nástroj VirtualBox. Na výber máte tri verzie programu, no aj verzia zadarmo ponúka dostatok funkcií pre dokonalú virtualizáciu zariadenia s Androidom. Po stiahnutí súboru s veľkosťou 116 MB je už potrebné iba vykonať štandardnú inštaláciu pomocou inštalačného sprievodcu systému Windows.

genymotion-download

  • Na ploche sa vám následne objavia tri ikony, pričom samotný program zapnete tou s názvom Genymotion.

genymotion-icon

  • Prostredie aplikácie je veľmi jednoduché a prívetivé. Jednoduchým kliknutím na tlačidlo + si môžete pridať do svojho počítača zariadenie podľa vlastného výberu. Zoznam dostupných zariadení pritom obsahuje množstvo modelov značiek Samsung, HTC, LG, Motorola a nájdeme tu aj tablety a smartfóny línie Nexus. Niektoré zariadenia sa pritom dajú virtualizovať hneď v niekoľkých verziách operačného systému Android.

genymotion-devices

Spustenie virtuálneho zariadenia

  • Keď si vyberiete zariadenie, ktoré chcete vyskúšať, jednoducho naň kliknete a v pravej dolnej časti okna kliknete na Next. V novom okne si môžete prezrieť špecifikácie vybraného modelu a ďalším kliknutím na Next sa stiahnu do vášho počítača potrebné súbory, pričom tie majú obyčajne veľkosť niekoľko stoviek MB. Následne sa zariadenie zobrazí v zozname stiahnutých zariadení, odkiaľ ho môžete spustiť dvojitým kliknutím alebo označením a kliknutím na tlačidlo Play.

genymotion-ui

  • Potom sa zapne virtuálne zariadenie, v tomto prípade tablet alebo smartfón s Androidom. Po pár sekundách načítavania potom máte k dispozícii plne funkčné prostredie takéhoto zariadenia. Môžete skúmať nastavenia, prehliadať menu a grafické prostredie a získať tak obraz toho, ako bude zariadenie fungovať v praxi. Ak vlastníte počítač s dotykovou obrazovkou, zážitok z používania takéhoto virtuálneho zariadenia môže byť ešte väčší. Inak môžete ovládať zariadenie jednoducho myšou, pričom tento spôsob pripomína klasické zariadenie s Androidom, ku ktorému pomocou funkcie USB OTG pripojíte svoju myš. V pravej časti máte ešte niektoré ovládacie prvky – tlačidlá hlasitosti, tlačidlo pre automatické otáčanie obrazovky, informácie a nastavenia batérie, GPS a pripojení.

genymotion-nexus10

Inštalácia Google aplikácií

  • Takto nainštalované zariadenie ale neobsahuje Google aplikácie. Tie je možné nainštalovať pomocou aplikácie ARM Translation Installer. Tú nájdete na tomto odkaze, odkiaľ ju jednoducho stiahnete a presuniete myšou na plochu Android zariadenia. Aplikácia sa po kliknutí na tlačidlo OK nainštaluje sama. Po skončení inštalácie iba reštartujte virtuálne zariadenie.
  • Následne si budete musieť stiahnuť Google aplikácie podľa verzie systému Android, ktorý práve beží na vašom konkrétnom virtuálnom zariadení. Rovnako ich presuňte a pusťte do prostredia Android zariadenia a po inštalácii opäť iba reštartuje virtuálny Android smartfón alebo tablet. Potom už budete mať k dispozícii Google aplikácie vrátane Obchodu Play a na svoje virtuálne zariadenie môžete inštalovať nové aplikácie.

Tento návod môže slúžiť ako pomocník pri kúpe nového zariadenia, no takéto funkčné prostredie môže byť vhodné aj na testovanie vyvíjaných aplikácií. Umožňuje to pokročilá x86 virtualizácia spolu s hardvérovou akceleráciou Open GL, vďaka čomu je v takomto prostredí možné testovať aj náročnejšie 3D aplikácie. Genymotion a VirtualBox by ste ale mali skúšať iba na výkonnejších počítačoch, keďže prevádzkovanie ďalšieho operačného systému spolu s vaším Windowsom môže byť poriadne náročné na procesor a pamäť RAM.

Zdroj: Lifehacker

1.8.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+