MojAndroid

Predstavte si, že svoje používané zariadenie chcete predať. Ako by sa vám ale páčilo, keby si budúci používateľ vedel bez problémov pozrieť vaše osobné údaje a kontakty, a to aj napriek tomu, že ste na svojom zariadení vykonali reset na výrobné nastavenia? Ten totiž nestačí. Dôkazom toho môže byť aj nedávne zistenie spoločnosti Avast, ktorej sa z používaných smartfónov aj po resete na výrobné nastavenia podarilo obnoviť viac ako 40 000 fotografii, 750 e-mailov, SMS správ a 250 kontaktov. Ak sa chcete dozvedieť, ako zneužitiu takýchto osobných údajov predísť, pokračujte v čítaní nižšie. Prinášame vám jednoduchý návod ako dáta bezpečne odstrániť natrvalo.

1. Šifrovanie

Údaje v zariadení nie sú štandardne šifrované a útočník sa k nim môže jednoducho dostať. Ak si svoje zariadenie ale necháte zašifrovať, bude to preňho už omnoho ťažší oriešok. Obyčajný PIN či heslo vás tak môže uchrániť od zneužitia údajov a ušetriť vám nervy a v mnohých prípadoch aj nemalé peniaze. Svoj telefón/tablet si pritom zašifrujete úplne jednoducho. Stačí ak vojdete do nastavení, zvolíte možnosť „Zabezpečenie” a kliknete na položku „Šiftrovanie zariadenia“.  V závislosti od výrobcu sa umiestnenie tejto možnosti môže odlišovať. Napríklad v zariadení HTC One M8 ju môžete nájsť v sekcii venovanej pamäti. Týmto spôsobom budú dáta v bezpečí aj pri pokuse o ich obnovenie po resete na výrobné nastavenia. Na ich prečítanie bude totižto potrebný kľúč, ktorým by sa dali dešifrovať.

Screenshot_2014-07-09-14-41-22 Screenshot_2014-07-09-14-41-30  

 

2. Reset na výrobné údaje

Túto možnosť nájdete v nastaveniach v sekcii Zálohovanie a resetovanie. Po zvolení tejto možnosti vás následne Android upozorní na fakt, že tento krok sa nedá vrátiť a doživotne prídete o všetky svoje údaje. Po potvrdení resetu začne proces obnovy, ktorý môže trvať niekoľko minút.

Screenshot_2014-07-09-14-42-00_1 Screenshot_2014-07-09-14-41-53

3. Fiktívne údaje

Pred predajom je vhodné telefón po resete opäť zapnúť a nahrať doň falošné údaje, resp. kontakty. Prekryjete tak svoje pôvodné údaje, ku ktorým by sa šikovný útočník mohol dostať. Pozor! Nikdy nezadávajte pravdivé čísla vašich známych, rovnako ani ich ďalšie údaje.

4. Opätovný reset na výrobné údaje

Teraz je váš spoločník plný falošných a vymyslených údajov. Dôležitý je samozrejme opätovný reset na továrenské nastavenia. Ak však chcete byť skutočne pedantní, tak krok 3 a 4 môžete zopakovať hneď niekoľkokrát.

Pre bezpečné resetovanie na výrobné nastavenia v podstate stačí, ak zariadenie zašifrujete a následne spravíte reset na výrobné nastavenia. Ako sme spomínali už v úvode, prípadný záujemca by musel na ich prečítanie poznáť dešifrovací kľúč, ku ktorému sa už v podstate nemá šancu dostať, a uhádnuť ho je v mnohých prípadoch takmer nemožné. Vaše údaje by mali byť v bezpečí.

Zdroj: Cnet

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+