MojAndroid

HTC Wildfire, smartfón z nižšej triedy, ktorý si našiel svoje miesto u mnohých z vás sa dočkal svojho nástupcu v podobe Wildfire S. Pokiaľ ide o hardvér i softvér, nový model prináša mnohé vylepšenia.

Konštrukcia

Prvé, čo si o tomto telefóne pomyslíte keď ho prvýkrát uvidíte je to, aký je naozaj malý. Zaoblené tvary ho ešte viac opticky zmenšujú a vďaka nim sa aj výborne drží v ruke. Váha len 105 gramov je naozajstným luxusom pre nosenie mobilu vo vrecku nohavíc. Wildfire S v kombinácii bielej a matne striebornej farby je navyše naozajstným „krásavcom“.

Displej umiestnený na prednej strane dopĺňa štvorica štandardných Androidovských tlačidiel, ktoré sú kapacitné. Nad displejom nájdete klasickú ochrannú mriežku reproduktoru pre hovory, pod ktorou sa ukrýva signalizačná LED dióda. Rozloženie ostatných prvkov je rovnaké ako pri staršom HTC Wildfire.

Na ľavom boku sa teda nachádza ovládanie hlasitosti s micro USB portom a na vrchnej strane nájdete 3,5 mm jack a tlačidlo zapnutia. Zadná strana v sebe ukrýva snímač fotoaparátu, LED blesk a reproduktor hlasitého odposluchu. Po odňatí zadného krytu sa vám naskytne pohľad na batériu, pod ktorou je umiestnená SIM karta. Slot pre micro SD je umiestnený v boku zariadenia, takže pamäťovú kartu môžete vymeniť aj pri zapnutom telefóne.

Celé telo Wildfire S je vyrobené z plastu, no vďaka malým rozmerom a precíznemu konštrukčnému spracovaniu charakteristickému pre HTC mobil pôsobí pri uchopení do ruky pevne. Slabé vŕzganie sa ozýva len pri silnejšom stlačení, no pri bežnom používaní ho nebudete počuť.

Displej

Nový Wildfire S dostal do vienka aj lepší displej, ktorý má uhlopriečku 3,2 palca a rozlíšenie 320×480 px. Technológia výroby ostala pri zaužívanom TFT LCD a tomu odpovedajú aj ostatné parametre: slabšia viditeľnosť na priamom slnku a slabšie pozorovacie uhly. Pri takto malej uhlopriečke však predpokladám, že hlavným účelom mobilu nebude sledovanie filmov, takže displej je okrem viditeľnosti na priamom slnku maximálne vyhovujúci. Počet dotykových bodov, ktoré displej dokáže rozpoznať, sa rovná štyrom.

Výkon

Procesor prešiel oproti svojmu predchodcovi niektorými zmenami. Okrem toho, že Wildfire S používa novší Snapdragon MSM7227, navýšila sa aj jeho taktovacia frekvencia na rovných 600MHz. Nie je to veľa, ale v spojení s operačnou pamäťou o kapacite 512MB odpovedá svojim výkonom priemeru v tejto kategórii telefónov. K testovaniu sme použili dobre známy Quadrant Standard, Linpack for Android a aplikáciu Neocore. V tabuľke môžete vidieť výsledky, ktoré sme s mobilom dosiahli a ich porovnanie s konkurenciou:

Telefón

Quadrant Standart

Linpack for Android

Neocore

HTC Wildfire S

588

7,6MFLOPS

35,9 fps

HTC Gratia

721

7,4MFLOPS

27,8 fps

LG Optimus One

397

3,9MFLOPS

43,3fps

Vnútorná pamäť má kapacitu 512 MB, táto je však použitá aj pre samotný systém a pre inštalovanie aplikácií vám už veľa voľného miesta neostane – celkovo 150MB. Využiť môžete aj kapacitu micro SD kariet do kapacity 32GB.

Operačný systém

Vo Wildfire S si našiel svoje miesto Android 2.3 Gingerbread, ktorý je – ako inak – doplnený o nadstavbu HTC Sense, prinášajúcu veľa doplnkových funkcií. Systém funguje plynule, aj keď oproti mobilom s výkonnejšími procesormi vidno rozdiel v rýchlosti reakcií. Všetko o prostredí HTC Sense nájdete aj v našom seriáli. Wildfire S konkrétne používa verziu 2.1, ktorá sa líši v spôsobe usporiadania aplikácií v launcheri. Na výber je rozdelenie so všetkými aplikáciami, najčastejšie používanými a vami nainštalovanými.

Seriál HTC Sense 2.0: Predstavenie základných funkcií (1.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Rýchle spustenie (Fast Boot) a ďalšie nové funkcie (2.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Ako funguje HTCsense.com (3.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Uprav si telefón podľa seba (5.časť)

Video + zvuk

Aj keď sa to nezdá, Wildfire S si hravo poradí aj s prehrávaním DIVX a XVID filmov. Budete si však musieť stiahnuť niektorý  z alternatívnych prehrávačov, pretože natívny prehrávač videa ich nedokáže prehrať – u mňa spoľahlivo fungoval obľúbený Moboplayer.

Zvuk vychádzajúci zo zadného reproduktoru je dostatočne hlasitý a aj kvalita reprodukcie je prijateľná. Mierne plechový zvuk je aj pri vyšších hlasitostiach bez skreslenia, čo je plus. Zvuk je ale veľmi subjektívna záležitosť a dosť ťažko sa opisuje. Osobne si myslím, že Wildfire S hrá slušne, ale za Xperiou X10 mini Pro zaostáva. Počúvanie hudby cez slúchadlá je kvalitné a nechýbajú ani basy.

O všetkých funkciách prehrávania sa môžete dočítať aj v časti seriálu HTC Sense o multimédiách. Ešte upozorním, že Wildfire S nepodporuje vlastný ekvalizér ani žiadne iné zvukové efekty ako napríklad SRS.

Seriál HTC Sense 2.0: Nadupané multimédiá (7.časť)

Fotoaparát

Fotoaparát s rozlíšením 5Mpx vytvára pomerne dobré fotografie. LED blesk dokáže pri slabšom osvetlení zlepšiť kvalitu snímok ale nečakajte žiadne zázraky. Myslím, že Wildfire S sa so svojim fotoaparátom nemá za čo hanbiť. Pozrite si testovacie snímky a posúďte sami:

Video je natáčané v maximálnom rozlíšení 640×480 px. Zaostrovanie funguje aj počas natáčania- stačí sa prstom dotknúť miesta kde potrebujete zaostriť.

Všetko o možnostiach fotografovania sa dočítate v článku Seriál HTC Sense 2.0: Nadupané multimédiá (7.časť).

Pripojenie, prehliadanie webu

Wildfire S má všetko čo by ste od bežného smartfónu očakávali. Nechýba pripojenie prostredníctvom WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth verzie 3.0 a 3G siete s rýchlosťami HSDPA do 7.2 Mbps a HSUPA do 384 Kbps. Telefonovanie s týmto telefónom je bezproblémové.

Seriál HTC Sense 2.0: Vylepšené maily a komunikácia (6.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Vyhľadávanie a surfovanie (4.časť)

Seriál HTC Sense 2.0: Mapy a navigácia (8.časť)

Pri surfovaní  nepočítajte s prehrávaním flash videa priamo na webových stránkach aj keď banneri vyrobené vo flashi fungovali.

Klávesnica je aj na takto malom displeji celkom použiteľná a nerobilo mi problém rýchle písanie. Použiť môžete aj prediktívne písanie v slovenskom jazyku.

Výdrž Batérie

Batéria telefónu má kapacitu 1230mAh a to je pre Wildfire S dostatočná kapacita na približne dva dni slabej  prevádzky s neustále zapnutým mobilným internetom alebo WiFi. Pri prehrávaní hudby (5 hodín), telefonovaní (približne 6min), prehliadaní webu, čítaní mailov a nonstop zapnutom mobilnom internete batéria vydržala jeden deň.

Záver

Wildfire S je naozaj podareným nástupcom pôvodného modelu. Telefón sa dá kúpiť za príjemnú cenu od 200 do 325€, čo z neho robí tvrdého konkurenta v tejto cenovej kategórii. Ak sa pre neho rozhodnete, s HTC Wildfire S by ste mali byť spokojní.

Hodnotenie MojAndroid.sk v kategórii low-end

Plusy
+ rozmery, hmotnosť, dizajn
+ kvalita spracovania
+ HTC Sense
+ prehrávanie DivX, XviD

Mínusy
– slabšia výdrž batérie telefónu

Parametre

Všeobecné 2G siete GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G siete HSDPA 900 / 2100, HSDPA 850 / 1900 or HSDPA 2100 (Australia)
Dátum predstavenia Február 2011
Veľkosť Rozmery 101.3 x 59.4 x 12.4 mm
Váha
105 g
Displej Typ TFT LCD kapacitný dotykový, 256 tisíc farieb
Veľkosť 320 x 480 pixelov, 3,2 palca
  • Gorilla glass
  • podpora multi touch
  • automatické otočenie používateľského rozhrania vďaka akcelerometru
  • senzor blízkosti pre automatické vypnutie
  • HTC Sense 2.1
Zvuk Typy upozornení Vibrovanie, zvonenia vo formátoch MP3 a WAV
Hlasitý odposluch Áno
3.5mm jack Áno
Pamäť Telefónny zoznam Prakticky neobmedzený počet kontaktov a ich podrobností. Možnosť priloženia fotografie.
Zoznam hovorov Prakticky neobmedzený
Vnútorná 512MB ROM, 512MB RAM
Pamäťová karta microSD, až do veľkosti 32GB,
Údaje GPRS do 114 kbps
EDGE do 560 kbps
3G HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot
Bluetooth Áno, 3.0 A2DP, EDR
Infračervený port Nie
USB Áno, microUSB v2.0
Fotoaparát Primárny 5 MP, 2592 x 1944 pixelov, automatické zaostrovanie, LED blesk
Funkcie Geoznačkovanie, zaostrenie dotykom, detekcia tvárí
Video Áno, VGA/24fps
Sekundárny Nie
Vlastnosti a funkcie Operačný systém Android OS, 2.3.3 (Gingerbread)
Procesor 600MHz Snapdragon MSM7227
Adreno 200 GPU
Správy SMS (zobrazenie konverzácií), MMS, Email, Push Email, IM,RSS
Internetový prehliadač HTML
Rádio Stereo FM rádio s RDS
Hry Áno
Farby Biela, hnedá, strieborná, fialová
GPS Áno, s podporou A-GPS
Java Áno, cez Java MIDP emulátor
  • integrácia s SNS
  • digitálny kompas compass
  • Google vyhľadávanie, Mapy a Mail
  • YouTube, Google Talk, integrácia s Picasou
  • MP3/AAC+/WAV
  • Xvid/MP4/H.264
  • Organizér
  • Prediktívne písanie (T9) a oprava pravopisu
Batéria Štandardná batéria, Li-Ion 1230 mAh
Pohotovostný režim Do 360 h (2G) /  570 h (3G)
Čas hovoru Do 7 h 10 min (2G) /  5 h 50 min (3G)
Iné Cenová skupina 200+ €
6.8.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+