MojAndroid

Recenzia smartfónu Huawei P50 Pro je to, v čo som už ani nedúfa. Stále patrím medzi fanúšikov značky Huawei, aj keď momentálne to má výrobca na našom trhu náročné. Absencia Google služieb je pre mnoho používateľov neprekonateľný problém. Zatiaľ čo u nás zažíva výrobca  pokles predajov, v domovskej Číne sa mu darí nadmieru, pretože Google služby tam dôležité nie sú.

Recenzia Huawei P50 Pro je rozdelená na niekoľko častí:

Tento smartfón nie je žiadnou novinkou. Teda aspoň nie v Číne, na tamojší trh bol uvedený v auguste minulého roka. Ide o polročný model, takže určite nemôžeme očakávať najnovšie procesory a podobne. Ide však o výborne vybavenú vlajkovú loď s dôrazom na kvalitný fotoaparát a rýchle nabíjanie.

Recenzia Huawei P50 Pro: Technické špecifikácie

Rozmery 158,8 x 72,8 x 8,5 mm
Hmotnosť 195 gramov
Farebené prevedenia Golden Black / Cocoa Gold
Displej OLED, 120 Hz, 300 Hz odozva na dotyk, 6,6″, 2700 x 1228 pixelov
Vodoodolnosť IP68
Procesor Qualcomm Snapdragon 888 (5 nm)
RAM a úložisko 8 GB RAM
256 GB úložisko
Fotoaparáty 50 MP, f/1.8, OIS, hlavný snímač
40 MP, f/1.6, monochromatický
13 MP, f/2.2, ultra-širokouhlý
64 MP, f/3.5, OIS, teleobjektív
Selfie fotoaparát 13 MP, f/2.4, automatické zaostrovanie
Batéria a nabíjanie 4360 mAh
66 W káblové nabíjanie (nabíjačka v balení)
50 W bezdrôtové nabíjanie
Reverzné bezdrôtové nabíjanie
Cena na Slovensku 1199 €

Na náš trh sa dostáva v 4G verzii a s procesorom Qualcomm Snapdragon 888. Či je absencia 5G pre vás prekážkou, to si musíte zhodnotiť sami. Ja som s tým úplne v pohode, 5G nepoužívam ani vo svojom hlavnom smartfóne, keďže nie som ochotný platiť navyše za rýchlejšie dáta, ktoré (zatiaľ) nepotrebujem.

No ak si kupujete smartfón na 2, 3 alebo viac rokov, je dôležité zvážiť aj tento fakt. Absencia 5G môže byť o niekoľko rokov výrazným problémom. Dosť bolo začiatočných slov, poďme na samotnú recenziu.

Huawei P50 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku

Oficiálna cena smartfónu Huawei P50 Pro na slovenskom trhu je 1199 eur. Vzhľadom na to, že onedlho tu máme nadupané tohtoročné vlajkové lode, ide o pomerne odvážny krok z pohľadu Huawei. P50 Pro si vyššiu cenu chce obhájiť minimálne špičkovými fotoaparátmi a vyváženou výbavou.

Ako už býva zvykom, výrobca spočiatku k telefónu dáva hodnotné príslušenstvo zadarmo. V rámci predobjednávok dostanete slúchadlá FreeBuds Pro. Ponuka je dostupná v NAY a u operátorov Orange a Telekom.

Balenie: Na rok 2022 je tam toho naozaj veľa

Huawei je snáď posledným výrobcom, ktorý z balení svojich vlajkových lodí stále neodobral nabíjací adaptér. Ten v krabičke od P50 Pro nie je len tak hocijaký, ale ponúka výkon až 66 W. Kábel v balení je z jednej strany zakončený USB-C konektorom, druhá strana patrí klasickému veľkému USB portu, ktorý sa nachádza aj na nabíjačke. Obojstranné USB-C by sa v roku 2022 asi hodilo viac.

Poteší aj prítomnosť základného priehľadného ochranného obalu, ktorý telefón úspešne ochráni pred škrabancami. Pokiaľ vám mobily často padajú, určite by som radil dokúpiť nejaký kvalitnejší a hrubší kryt. Balenie ďalej obsahuje kovový nástroj na vyberanie SIM karty a nechýba ani potrebná dokumentácia.

Recenzia Huawei P50 Pro: Maximálna kvalita spracovania a odtlačky všade, kam sa pozriete

Sám som používateľom smartfónu Google Pixel 6 Pro, ktorý v porovnaní s novým P50 Pro vyzerá doslova ako lacná hračka. Niežeby bol nekvalitne spracovaný, no chýba mi akýsi pocit luxusu, ktorý s Huawei mám. Plusový bod si novinka zaslúži aj za pomerne kompaktné rozmery (vzhľadom na vlajkovú loď).

Menšie rozmery so sebou prinášajú jednu veľkú výhodu, a tou je pohodlie pri držaní v jednej ruke. Iste, nie je to iPhone 13 Mini a už vôbec nejde o malý telefón, ale v ruke sa drží dobre. Pomáha tomu aj jemné zaoblenie ku stranám, ktoré pridáva na pocite istoty.

Recenzia Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro: Zdroj: Radovan Hlôška

Jedna vec mi ale poriadne prekáža. Je ňou lesklá zadná strana. Huawei bol jedným z prvých výrobcov, ktorí sa rozhodli pre matné vyhotovenie vlajkových lodí a zožal za to veľa slov chvály. Chválil som aj ja, no teraz budem karhať. A to poriadne.

Zadná strana je prakticky zrkadlo, na ktorom je viditeľná každá nedokonalosť. Stačí jemný dotyk a odtlačok prsta je na svete. Po pár minútach používania je nimi zadná strana doslova posiata a vyzerá to veľmi zle.

Ak plánujete telefón používať s ochranným krytom, asi vám to až tak prekážať nebude. Mimochodom, jeden priehľadný sa nachádza priamo v balení.

Poriadna vlajková loď

Ku kvalite vyhotovenia nemám žiadne výhrady. Prítomné sú hodnotné materiály, rám je kovový, predná aj zadná strana sklenené. Nechýba ani certifikácia zvýšenej odolnosti voči vode a prachu, IP68, ktorá je v tejto cenovej kategórii akousi nutnosťou.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro v oboch farbách | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Predná strana takmer kompletne patrí displeju, ktorý je rozťahaný až po okraj. Minimálne po bočné okraje. Nejaký ten rámik nad a pod ním sa nájde, no nie je príliš hrubý. Páči sa mi, že jeho hrúbka hore aj dole je totožná. Prednú stranu jemne narúša objektív selfie fotoaparátu v displeji.

Ľavý bok novinky je úplne prázdny (až na tenký plastový prúžok, ktorý je tu kvôli signálu). Na vrchnej strane sa nachádza jeden z dvojice stereo reproduktorov a infračervený port, ktorého prítomnosť ma teší.

Vpravo nájdeme všetky hardvérové tlačidlá, ktoré smartfón obsahuje. Ovládanie hlasitosti aj zapínacie tlačidlo. Pracuje sa s nimi veľmi dobre, podstatne lepšie, ako na mojom Pixeli. Spodná strana obsahuje USB-C konektor, druhý z dvojice reproduktorov a zásuvku na dve SIM karty, prípadne jednu SIM kartu spoločne s pamäťovou kartou typu NanoMemory priamo od Huawei.

Recenzia Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro a jeho spodná strana | Zdroj: Radovan Hlôška

Zadná strana, okrem toho, že je lesklá, ukrýva (alebo skôr odhaľuje) pomerne výraznú oblasť fotoaparátu. Osobne z toho mám zmiešané pocity. Neviem či sa mi to páči alebo nie, no toto je veľmi subjektívne. Oceňujem to, že fotoaparáty nevystupujú nad okolitý povrch zariadenia až tak výrazne, ako v prípade konkurencie.

Ak mám Huawei P50 Pro položený na stole, písanie je aj napriek tomu náročnejšie, pretože telefón sa poriadne kýve. V tomto napríklad môj Pixel exceluje. Ku konštrukcii mám ešte poslednú poznámku. Číňania asi nepoznajú farby, pretože mnou testovaný farebný variant nesie označenie Cocoa Gold, no žiadne zlaté prvky na zariadení nevidím.

Recenzia Huawei P50 Pro: Displej

Panel v Huawei P50 Pro má všetko to, čo by poriadny vlajkový displej mal mať. Teda až na možnosť variabilnej obnovovacej frekvencie (LTPO displej). Jeho uhlopriečka je 6,6″, čím sa radí medzi kompaktnejšie vlajkové lode, aj keď nie úplne kompaktné. Je pekne roztiahnutý do všetkých strán, pričom k bokom je zahnutý.

Osobne mi zahnuté displeje nevadia, no v tomto prípade je ohyb na môj vkus až príliš pozvoľný, čo som si všímal najmä vtedy, keď mi pri práci so zariadením svietilo na displej svetlo z boku. Náhodné dotyky som našťastie neregistroval. Výhodou zahnutého displeja je na druhú stranu jeho maximálne natiahnutie až k okraju, čo vyzerá atraktívne.

Recenzia Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro – displej | Zdroj: Radovan Hlôška

Už od vybalenia je na ňom nainštalovaná ochranná fólia, ktorá určite ochráni pred prípadnými škrabancami. Z vlastných skúseností viem, že nájsť dobré ochranné sklo na zahnutý displej je problematické, preto odporúčam fóliu na displeji nechať čo najdlhšie.

Rozlíšenie 2700 x 1228 pixelov je vyššie ako klasické FullHD, no displej nedosahuje jemnosť QHD+ panelov v konkurenčnom Samsungu Galaxy S21 Ultra či Google Piel 6 Pro. V praxi je to ale nepodstatné, pretože displej je dostatočne jemný.

Živé farby

Pri priamom porovnaní s displejom Pixelu mi Huawei ponúkol živšie a pre oko atraktívnejšie farby. Čitateľnosť na priamom slnečnom svetle je špičková, s maximálnym ani minimálnym jasom som nemal žiadne problémy a aj automatický jas funguje na jednotku.

Maximálna obnovovacia frekvencia displeja je 120 Hz, no odozva na dotyk činí až 300 Hz, čo ešte viac spríjemňuje prácu so zariadením. V nastaveniach mám možnosť fungovať v klasickom 60 Hz režime, 120 Hz alebo automatickom, ku ktorému mám niekoľko postrehov.

Huawei P50 Pro displej
Huawei P50 Pro a jeho displej | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nainštalovaná aplikácia, ktorá meria obnovovaciu frekvenciu, mi prezradila, že v automatickom režime displej prepína medzi 90 a 60 Hz. Na maximálnych 120 Hz sa nedostane nikdy. Je to pravdepodobne z dôvodu šetrenia energie no otázkou zostáva, či tejto aplikácii môžem dôverovať. Niektoré aplikácie napríklad fungujú len v režime 60 Hz, no toto nie je problém samotného smartfónu. Pokiaľ teda chcete používať displej s maximálnou možnou obnovovacou frekvenciou, nastavenie ponechajte na režime 120 Hz.

Rýchly a spoľahlivý snímač odtlačkov prstov

V displeji sa nachádza aj optický snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje rýchlo a spoľahlivo. Nastavil som si to tak, že po ťuknutí na displej sa mi zobrazí oblasť snímača a následne zariadenie odomknem svojím odtlačkom. Snímač sa zobrazí aj v prípade, keď smartfón deteguje pohyb. Po zdvihnutí zariadenia sa automaticky zobrazí oblasť snímača odtlačkov (ale celý displej sa nerozsvieti) a môžem odomknúť. Dvojité ťuknutie prebudí celý displej. Presne takto sa mi to páči.

Recenzia Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

K dispozícii je samozrejme aj Always On displej. Ten si môžem nechať zobraziť neustále, po ťuknutí na displej alebo v mnou nastavenom čase. Na výber je množstvo rôznych obrázkov, prípadne si môžem nastaviť, aby sa tu zobrazil môj text. Always On displej zobrazuje aktuálny čas, dátum a notifikácie.

Displej vie fungovať buď v maximálnom možnom rozlíšení, no ako už u Huawei býva zvykom, k dispozícii je aj nižšie rozlíšenie (2025 x 921 pixelov), prípadne inteligentné automatické prepínanie medzi týmito dvoma režimami. Nechýba tu špeciálny nočný režim a celkom podrobne si viem nastaviť aj farebné podanie displeja.

Výkon a pamäť: Hardvér už nie je aktuálny

Najnáročnejší používateľ sa teší na príchod smartfónov s procesormi novej generácie, no Huawei P50 Pro obsahuje minuloročný Snapdragon 888, ktorý má odrezanú 5G konektivitu. Prečo, asi vysvetľovať nemusím.

Keďže tento model bol oficiálne predstavený približne v polovici minulého roka, je logické, že najnovší čipset neobsahuje. Obsahuje však to najvýkonnejšie, čo bolo možné zohnať. Snapdragon 888 vôbec nepatrí do starého železa, ponúka stále brutálny výkon a vďaka tomu, že je vyrobený moderným 5 nm výrobným procesom, je aj úsporný.

Recenzia Huawei P50 Pro
Recenzia Huawei P50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Huawei tento procesor odladil dobre. V systéme som sa nestretával s nejakými zásekmi či inými nedostatkami plynulosti. Pre maximálny zážitok odporúčam zvoliť 120 Hz režim displeja, pretože v niektorých aplikáciách tretích strán sa obnovovacia frekvencia zvykne prepnúť do nižších hodnôt, aj keď by som to nečakal. Huawei však nie je jediným výrobcom, ktorý má tento “problém”.

GeekBench skóre | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pokiaľ by ste sa obávali výkonu minuloročného procesora, nemusíte. Ten bude dostatočný aj o niekoľko rokov. Všetky aktuálne hry si zahráte na maximálnych detailoch. Hrubý výkon som otestoval v aplikácii AnTuTu, test som spustil viackrát za sebou. V tabuľke môžete vidieť nielen to, ako sa skóre s predlžovaním záťaže znižovalo, ale aj teplotu procesora po každom teste.

Štandardné nastavenie Skóre Teplota procesora
Test 1 630 313 44,6
Test 2 579 909 45,3
Test 3 549 736 45,0

V prvej tabuľke môžete vidieť výkon v štandardnom režime. Za toto skóre sa Huawei P50 Pro rozhodne nemusí hanbiť. Celkom dobre sa mu darilo aj udržiavať teplotu procesora na udržateľných hodnotách, smartfón nebol nijako extrémne teplý ani na dotyk.

Režim maximálneho výkonu Skóre Teplota procesora
Test 1 779 920 64,6
Test 2 651 033 62,9
Test 3 612 602 65,3
Test 4 578988 76,6

V druhej tabuľke môžete vidieť maximálny výkon smartfónu a aj to, ako sa skóre mení s predlžujúcim sa časom maximálnej námahy procesora.

Úložisko s kapacitou 256 GB je postačujúce, no keby vám bolo predsalen málo, k dispozícii je slot na NanoMemory kartu – špeciálna pamäťová karta priamo od Huawei. 8 GB RAM je hodnota, ktorá nijako nevyniká, no na druhú stranu bez problémov zabezpečí plynulý chod zariadenia. 12 GB RAM by však modelu za 1200 eur prislálo určite viac.

Recenzia Huawei P50 Pro: Systém a konektivita

Huawei v nových modeloch už neuvádza, na akom operačnom systéme zariadenie beží. Jedinou informáciou je EMUI 12.0.1. Čínske modely ponúkajú HarmonyOS, tie globálne sú postavené na Androide. V tomto prípade je to Android 11 s decembrovou bezpečnostnou záplatou.

Hlavným nedostatkom v našich končinách je samozrejme chýbajúca podpora Google služieb. To znamená, že do smartfónu nie je možné nainštalovať mnohé Google aplikácie. Niektoré však fungujú, napríklad Google Mapy, no nedá sa do nich prihlásiť. Existujú však alternatívy, ktoré Google aplikácie dokážu plnohodnotne nahradiť. Problémom je, že aj niektoré ne-Google aplikácie pre svoju správnu funkčnosť vyžadujú, aby zariadenie Google služby podporovalo.

Huawei sa snaží a do svojho obchodu AppGallery neustále pridáva nové a nové aplikácie, ktoré sú postavené na HMS (Huawei Mobile Services) namiesto Google služieb. Rovnako sa v obchode nachádza aj veľké množstvo lokálnych aplikácií.

Bez Google služieb sa žiť dá, a to aj na Slovensku. Taktiež som bez nich dokázal existovať aj ja, a to aj napriek tomu, že redakcia je s Google službami úzko spätá, keďže používame práve riešenia od tejto spoločnosti. Jediné, čo mi prekážalo, bolo to, že zariadenie malo problém s notifikáciami z aplikácie Slack. Tie jednoducho nechodili.

V rámci konektivity je tu všetko, čo by vlajková loď mala mať. Teda až na jedno. Chýba podpora 5G sietí, čo je následkom sporu Huawei s USA. Globálne verzie smartfónov tohto výrobcu síce môžu používať Qualcomm čipsety, avšak tie musia byť osekané o túto čoraz populárnejšiu funkcionalitu. Osobne mi to nijako neprekáža, 5G zatiaľ nepoužívam.

Avšak čo bude o rok? O dva? Pokrytie sa výrazne zlepší a absencia 5G sa možno stane problémom. Ak teda plánujete kúpu nového smartfónu na dlhšiu dobu, určite by som tento fakt zvážil. Telefonovanie, Wi-Fi a všetky ostatné funkcie týkajúce sa konektivity fungujú výborne.

Spomenúť určite musím prítomnosť infračerveného portu, vďaka ktorému je možné ovládať zariadenia v domácnosti.

NFC tu síce máme, no keďže Huawei má zakázané používať Google služby, nefunguje tu ani Google Pay. Na Slovensku tak štandardným spôsobom pomocou tohto smartfónu nezaplatíme.

Zvuk a reproduktory

Zvukové podanie stereo reproduktorov sa mi veľmi páči, no nejaké nedostatky by sa našli. Prvé, čo som si všimol, je, že ten spodný hrá podstatne hlasnejšie. Pokiaľ vrchný zakryjem, nepočujem prakticky žiadny rozdiel. Ak zakryjem ten spodný, zvuk je výrazne tichší.

Pri bežnom používaní to samozrejme nevadí, no stereo efekt sa vďaka tomu stráca. Problém to môže robiť aj pri hraní hier, kedy potrebujete rýchlo počuť, odkiaľ zvuk prichádza.

Huawei P50 Pro na slovensku
Huawei P50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Inak sa ale na samotnú kvalitu a maximálnu hlasitosť sťažovať nemôžem, zvuk je jednoducho výborný. Dokonca je počuť aj náznak basov, výšky sú tiež v poriadku (na smartfón). V prípade núdzového počúvania hudby s Huawei P50 Pro ozvučíte menšiu miestnosť bez problémov.

3,5 mm audio jack tu nie je, no vôbec mi nechýba, keďže už dlhé roky používam Bluetooth slúchadlá. K P50 Pro som skúšal pripojiť Samsung Galaxy Buds+ a dokonca aj Apple AirPods Pro. V oboch prípadoch všetko fungovalo bezproblémovo.

Fotoaparát opäť patrí medzi najlepšie

Fotografie, ktoré vychádzajú z hlavného aj ultra-širokouhlého snímača určite patria medzi to najlepšie. Pri ich priamom porovnaní som si všimol trochu nekonzistentnosti vo farebnom prevedení, no nie je to nič hrozné. Hlavný snímač produkuje o niečo teplejšie fotky. Pekne je to viditeľné na nižšie priložených záberoch, ktoré sú mimochodom veľmi kvalitné. Obloha je bež zbytočného šumu a majú dostatok detailov.

Cez deň je farebné podanie konzistentnejšie a fotky vyzerajú takmer rovnako. Ultra-širokouhlý objektív však nedisponuje až takým dobrým dynamickým rozsahom, čo je najviac viditeľné na koľajniciach. Avšak musím povedať, že mal o niečo náročnejšie podmienky, keďže zachytil aj tú najpresvetlenejšiu časť oblakov. V oboch prípadoch ide o špičkové zábery s množstvom detailov a skvelým dynamickým rozsahom.

Pri fotení som sa párkrát zarazil, ako zle bude výsledná fotografia vyzerať a prečo je úplne prepálená obloha. Huawei P50 Pro v hľadáčiku ukazuje surový obraz s minimom softvérových vylepšení, pravdepodobne z dôvodu rýchlosti aplikácie. Rovnaké správanie som si všimol napríklad pri Pixeli. O to viac ma vždy tešil výsledný záber, ktorý už prešiel post-processingom a bol výborný.

Tento smartfón podáva výborné a konzistentné výsledky, na jeho fotoaparát sa môžem jednoducho spoľahnúť. Už tradične je jeho silnou stránkou nočné fotenie. Aj bez použitia špeciálneho nočného režimu z neho lezú detailné fotky, ktoré sú v porovnaní s konkurenciou svetlejšie. Nočný režim ešte upraví expozíciu tak, aby eliminoval prepaly a veľmi tmavé miesta, no niekedy je to až neprirodzené. Nočný režim som využíval len v najnáročnejších podmienkach, kde rozhodne má svoj význam.

Vďaka monochromatickému snímaču s rozlíšením 40 megapixelov je možné vytvárať pekné čiernobiele snímky. V aplikácii fotoaparátu je na to pripravený špeciálny režim. Čiernobielo môžete fotiť aj po prepnutí na ultra-širokouhlý snímač či teleobjektív.

 

Zoom

Periskopický objektív disponuje 3,5-násobným optickým priblížením, pričom digitálne dokáže záber priblížiť až 100x. To je ale len hra s číslami, keďže takéto fotografie sú rozmazané a nepoužiteľné. Rovnako, ako v prípade Samsungu Galaxy S21 Ultra, možno ešte horšie, keďže ten ponúka periskopický objektív s 10-násobným optickým priblížením.

Snímač je opticky stabilizovaný a má svetelnosť f/3.5. Približovanie približne do 10x je v poriadku, dostanete veľmi slušné a ostré fotografie, a to aj napriek tomu, že už ide o digitálne priblíženie. Môže za to najmä rozlíšenie tohto snímača, ktoré je až 64 MP.

10x digitálny zoom | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výhodné je fotiť s 3,5-násobným priblížením, kedy z tohto snímača dostanete maximum. Fotka bude aj vďaka vysokému rozlíšeniu ostrá. V noci však veľmi s týmto snímačom fotiť veľmi neodporúčam, predsalen, z toho hlavného získate podstatne viac. Približovať radím len cez deň.

Selfie snímač poteší automatickým zaostrovaním a cez deň produkuje veľmi podarené fotky. Pri prepnutí na tento snímač sa automaticky aktivuje portrétový režim. V noci znateľne chýbajú detaily a fotenie je výrazne pomalšie.

Makro

Makro zábery sú podarené. Vytvára ich ultra-širokouhlý objektív, ktorý dokáže zaostriť na krátku vzdialenosť. Huawei ale z nejakého dôvodu používateľovi nedovolí aktivovať makro režim manuálne, prepína sa automaticky. Podobne to majú iPhony 13 Pro, avšak v prípade Apple sme si na podobné veci zvykli.

Toto by však nebolo nič hrozné, keby sa objektív prepínal vždy a bez problémov. A to sa nedeje. Veľakrát sa mi pri pokuse o vytvorenie makro záberu stalo, že sa objektív jednoducho neprepol. Čiastočným riešením je prepnutie na ultra-širokouhlý objektív, no bez špeciálneho makro režimu z neho jednoducho dobré makro fotky nedostanete.

Automatické prepnutie na teleobjektív pri fotení makra fotografie automaticky aj upraví tak, aby nebolo viditeľné, že ide o širokokuhlejší snímač, a to najmä na bokoch. Toto sa snáď s aktualizáciou vyrieši.

Video

Huawei P50 Pro sa nezľakne ani natáčania videa. Maximom je v tomto prípade 4K rozlíšenie pri 60 snímkach za sekundu. Možné je aj prepínanie medzi objektívmi, ale len v režime 30 fps. Pri 60 fps je aktívny len hlavný snímač. Samotná kvalita videa je veľmi dobrá. Video je plné detailov a slušná je aj stabilizácia obrazu. K dispozícii je aj super-spomalené video vo FullHD rozlíšení pri 960 fps, ktoré však už akosi vyšlo z módy.

Batéria: 4360 mAh stačí na celý deň

Akumulátor v Huawei P50 disponuje kapacitou “len” 4360 mAh, čo je v porovnaní s ostatnými vlajkovými loďami poriadne málo. Avšak čínska verzia s procesorom Kirin 9000 ukázala, že výdržou za konkurenciou nezaostáva, skôr naopak. Ako sa v tomto smere darí procesoru Qualcomm Snapdragon 888?

Konkurenčný Samsung Galaxy S21 Ultra ba nebodaj iPhone 13 Pro max určite neporazí, no vzhľadom na kapacitu batérie nedosahuje vôbec zlé čísla. Reálne som bez problémov zvládol aj náročnejší pracovný deň, večer som mal ešte dostatok kapacity na to, aby vydržal celú noc a ráno počas prípravy do práce som P50 Pro nabíjal.

Recenzia Huawei P50 Pro
Informácie o batérii | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak to mám premietnuť do nejakých štatistík, tak prvý deň som dosiahol 4,5 hodiny SOT, následne sa to zlepšilo a pod 5 hodín som nikdy neklesol. Huawei P50 Pro je tak klasickým jednodňovým telefónom, viac naozaj nečakajte.

Pre zlepšenie výdrže Huawei ponúka špeciálny úsporný režim, ktorý vypne niektoré funkcie. Ide napríklad o automatickú synchronizáciu, zvuky, vibrácie, skráti časový limit obrazovky či obmedzí výkon systému.

Manažment batérie tak musím pochváliť. Výdržou atakuje Galaxy S21 Ultra s 5000 mAh batériou a prekonáva môj Google Pixel 6 Pro s 5003 mAh batériou. Čo je však lepšie, je nabíjanie.

Ako som už spomínal vyššie, nabíjací adaptér je súčasťou predajného balenia, čo je veľkou konkurenčnou výhodou. Ešte lepší je jeho výkon, ktorý je na úrovni 66 W. V praxi to znamená, že tento smartfón nabijete z 0 na 100 % za menej ako 50 minút. Počas testu rýchlosti nabíjania som nameral tieto hodnoty:

  • 5 min: 12 %
  • 15 min: 36 %
  • 30 min: 67 %
  • 45 min: 96 %
  • Plné nabitie: 49 minút

K dispozícii je samozrejme aj bezdrôtové nabíjanie s maximálnym výkonom až 50 W, no je potrebná špeciálna Huawei nabíjačka. Zariadenie by mala nabiť za čas do jednej hodiny. Okrem toho dokáže Huawei P50 Pro energiu bezdrôtovo aj zdieľať, vyskúšal som si napríklad takéto nabíjanie hodiniek Huawei Watch GT 3, ktoré prebehlo bezproblémovo.

Recenzia Huawei P50 Pro: Záverečné hodnotenie

Huawei P50 Pro je pravou vlajkovou loďou so všetkým, čo k tomu patrí. S cenou prevyšujúcou hranicu 1000 eur a polročným hardvérom v kombinácii s absenciou Google služieb to bude mať na našom trhu náročné.

Pokiaľ vám absencia Google služieb nevadí, ide o skvelú voľbu. V porovnaní s TOP vlajkovými loďami je Huawei P50 Pro kompaktnejší, výborne sadne do ruky a opäť ponúka jeden z najlepších fotoaparátov na trhu. Nedostatky sa hľadajú naozaj ťažko.

Recenzia Huawei P50 Pro
Recenzia Huawei P50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pre mňa osobne je tým hlavným lesklá zadná strana. Áno, je to maličkosť, no matná by ma vážne potešila. V ochrannom obale to však bude jedno. Tento smartfón veľa nedostatkov nemá, a ak áno, tak sú to naozaj len drobnosti. Dokonca ponúka aj slot na pamäťovú kartu (aj keď len NanoMemory) a infračervený port. Problémom do budúcna môže byť absencia 5G.

Recenzia Huawei P50 Pro: Konkurencia

Novinka to bude mať v konkurenčnom boji náročné. Za cenu 1199 eur je dnes možné kúpiť prakticky ktorýkoľvek smartfón. Najväčšia a snáď len jediná nevýhoda nového Huawei P50 Pro sú chýbajúce Google služby.

Ako konkurenciu musím určite spomenúť Samsung Galaxy S21 Ultra, jeden z najlepších Androidov minulého roka. Taktiež má skvelý fotoaparát, parádny displej a poteší aj dlhá softvérová podpora. Huawei vyniká kompaktnejším telom a rýchlejším nabíjaním.

Samsung Galaxy S21 Ultra pero S Pen
Samsung Galaxy S21 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V porovnaní s Google Pixel 6 Pro hovorí v prospech Huawei to, že sa (zatiaľ) neobjavili žiadne chyby. Nové Pixely sú rôznymi nedostatkami doslova posiate. Prichádzajúce aktualizácie by ich však mohli vyriešiť. Huawei má opäť navrch v rýchlosti nabíjania a v kompaktnom tele. Pixel zase hviezdi v softvérovej podpore.

Google Pixel 6 Pro
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

8

Huawei P50 Pro

Huawei P50 Pro je veľmi dobrou vlajkovou loďou a aj keď bol v Číne predstavený takmer pred pol rokom, stále má čo ponúknuť. Výkonu je tu dostatok, poteší veľmi pekný displej a najmä kvalitný fotoaparát, ktorý nesklame v akýchkoľvek podmienkach. Výdrž batérie je vzhľadom na kapacitu batérie a dnešné trendy tak akurát, no žiadne rekordy netrhá. Výhodou je veľmi rýchle nabíjanie s výkonom až 66 W, a zároveň aj nabíjačka v balení. Huawei P50 Pro však prichádza s tradičnými "nedostatkami" v podobe nemožnosti bezkontaktných platieb a bez podpory 5G.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
80 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
100 %
Fotoaparát

  • Balenie s nabíjačkou a krytom
  • Rýchle (aj bezdrôtové) nabíjanie
  • Kvalita konštrukčného spracovania
  • Špičkové fotoaparáty

  • Chýba 5G
  • Nepodporuje Google Pay (ale platiť je možné s Curve)
  • Zahnutý displej nemusí sedieť každému
  • Lesklé prevedenie zachytáva odtlačky prstov
  • Vysoká cena
26.1.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+