MojAndroid

Internet nerešpektuje zásady súkromia a nie je to vôbec bezpečné miesto. Mnohých, ktorí mali takéto ilúzie, vyliečil Edward Snowden a jeho odhalenia ohľadom masívneho celosvetového odpočúvania, špehovania a sledovania internetovej komunikácie americkou NSA. Na druhej strane tu máme rôznych čínskych výrobcov elektroniky, ktorí sú podozrievaní zo špionáže prostredníctvom svojich notebookov, tabletov a smartfónov, ktoré vyrábajú.

Ďalšou hrozbou sú hackeri, ktorí rôznymi spôsobmi dokážu preniknúť do počítačov a ovládať ich. Len nedávno sa objavil škandál so sledovaním ľudí cez webkamery v ich počítačoch a bezpečné pred hackermi nie sú ani mobilné zariadenia. S nástupom ohromného množstva inteligentných prístrojov je celkom možné, že raz budú vedieť útočníci preniknúť aj do našich chladničiek, termostatov a iných zariadení. Už dnes by sa však vedeli dostať do inteligentných okuliarov Google Glass a získať fotky či videá všetkého, na čo sa cez ne pozeráme. Tento kúsok sa podaril holandským počítačovým odborníkom zo spoločnosti Masc a z oddelenia počítačovej bezpečnosti firmy Deloitte, ktorí ho predviedli redaktorom denníka Volkskrant. Pochopiteľne, v tomto prípade nešlo o skutočných hackerov, ktorí by chceli Google Glass naozaj zneužiť, ale o expertov, snažiacich sa poukázať na ich zraniteľnosť.

Google-Glass-3

Na ovládnutie Google Glass je do nich potrebné dostať istý skript, čo môže byť dosiahnuté viacerými spôsobmi. Jednou možnosťou je USB kľúč, ak by ste svoje Google Glass niekomu požičali a dotyčný by k nim v nepozorovanej chvíli pripojil USB kľúč so škodlivým kódom. Existuje však aj možnosť infiltrácie cez wi-fi sieť, alebo mobilnou aplikáciou v telefóne, odkiaľ sa malvér dostane do okuliarov. Podľa autorov je preniknutie do systému okuliarov v zásade dosť jednoduché a nie je pritom potrebné prelomiť kód ani ovládnuť server. Škodlivý kód, ktorý umožňuje takto ovládnuť okuliare a získané fotografie i videá odosielať na iné počítače, vytvorili autori podľa vlastných slov iba za jediný večer.

Google na celú záležitosť reagoval diplomaticky. „Čím viac spätnej väzby získame, tým bezpečnejšími urobíme Google Glass pred spustením ich širšej dostupnosti, ku ktorej plánujeme pristúpiť počas roka,“ uviedol hovorca spoločnosti Google pre Volkskrant. Vyzval tiež používateľov okuliarov na zvýšenú opatrnosť v prípade inštalovania aplikácií a tiež pred ich požičiavaním neznámym ľuďom.

Náš tip
NSA špehuje aj priemyselné spoločnosti a dokonca i charitatívne organizácie

Prirodzene, na záver treba zdôrazniť, že skôr ako o reálne ohrozenie sa jedná o hrozbu do budúcnosti. Google Glass sú zatiaľ raritou a nájde sa zrejme len veľmi málo ľudí, ktorí ich nosia denne. Ak by sa však raz stali takou samozrejmosťou ako smartfóny, možnosti zneužitia by boli obrovské. Hackeri by dokázali napríklad zistiť váš PIN kód pri jeho zadávaní do bankomatu, prípadne si pozrieť detaily vašej práce a súkromnej komunikácie. Mohli by sa tiež dozvedieť, aké cennosti máte v byte a celkovo výrazne preniknúť do vášho súkromia. Isté teda je, že nová doba a nové zariadenia zároveň prinesú nové bezpečnostné problémy.

Zdroj: businessinsider.com, volkskrant.nl

27.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+