MojAndroid

Inteligentný náramok Garmin vivofit je ďalším produktom, ktorý sa radí do kategórie spolu so zariadeniami, ako je Samsung Galaxy Gear, Sony SmartBand SW10 alebo Jawbone UP a bojuje o miesto na vašom zápästí. Švajčiarska spoločnosť Garmin, ktorá sa zaoberá vývojom navigačných technológií pre bežných používateľov ale aj letectvo či námorníctvo, predstavila náramok začiatkom roka na veľtrhu CES 2014, odkedy uviedla na trh aj mobilnú či webovú aplikáciu. Náramok sa okrem iného od svojej konkurencie odlišuje vo výdrži batérie. Väčšina fitness náramkov integruje dobíjateľnú lítiovú batériu. Vivofit na rozdiel od toho ponúka dve štandardné batérie podobné tým, ktoré nájdeme v hodinkách. V spojení s jednoduchým LCD displejom to dáva náramku výdrž celkom jeden rok. Poďme sa však pozrieť na ostatné aspekty, v ktorých náramok exceluje alebo naopak zaostáva.

BALENIE

Náramok vivofit prichádza v malej čiernej škatuli s priehľadnou stenou, vďaka čomu je možné vidieť produkt bez toho, aby bol rozbalený. Otvorením získate samozrejme prístup k samotnému náramku, pričom v balení nájdete aj náhradný náramok s menším obvodom, ktorý ocenia najmä ženy. Osobne som bol schopný pripnúť na zápästie aj tento, no už na poslednej pozícii zapínania. Balenie ďalej obsahuje malý modul ANT+, ktorý slúži v tom prípade, ak vaše mobilné zariadenie alebo počítač nemá Bluetooth 4.0. V balení okrem toho nájdete ešte tradičnú sadu brožúr.


Garmin vivofit recenzia

PARAMETRE

Inteligentný náramok od Garminu je vybavený bezdrôtovou technológiou Bluetooth 4.0 a spomínaným ANT+, vďaka čomu ho pripojíte na všetky novšie Android smartfóny. Náramok vivofit je ďalej vodotesný do maximálne hĺbky 50 metrov a obsahuje dve drobné batérie typu CR 1632, ktorú dokážu prístroj poháňať približne 12 mesiacov. Výhodou je, že náramok nemusíte nabíjať každý druhý deň, ako to je v prípade väčšiny konkurenčných produktov. Po tom, čo batérie úplne zlyhajú, ich jednoducho vymeníte za druhé. To vás bude stát približne 3 €. Ďalšie parametre vrátane veľkosti a váhy nájdete nižšie v tabuľke.

Rozmery balenia, ŠxVxH 6,6 x 16,5 x 6,4 cm
Rozmery zariadenia, ŠxVxH21 x 10,5 x 120 - 175mm, 152 - 210mm
Displej - veľkosť, ŠxV25,5 x 10 mm
Hmotnosť zariadenia25,5 g
Akumulátor - typ2 x CR 1632 (vymeniteľná)
Akumulátor - výdrž (pohotovostný režim)cca 12 mesiacov
VodotesnosťÁno (50M)
Teplotný rozsah (- + °C)od -20°C do + 60°C
GPS prijímačNie
PrepojenieBluetooth® Smart/ ANT+

KONŠTRUKCIA

Podobne ako Sony Smartband, aj náramok vivofit sa skladá z dvoch častí a to zo samotného náramku a z jadra, ktoré je možné odopnúť, a ktoré ukrýva všetok hardvér. Náramok má na čelnej strane umiestnený jednoduchý LCD displej, ktorý neustále zobrazuje informácie o aktivite, no nemá žiadne podsvietenie. Po boku displeja je ešte umiestnené jediné tlačidlo, ktorú slúži na prepínanie režimov, no o tom si povieme viac neskôr. Materiál náramku vyzerá byť celkom odolný, no nevyhnete sa väčším škrabancom a ryhám pri aktívnom používaní. Výmenné náramky sa však dajú dokúpiť. Tri kusy rôznej farby stoja v oficiálnom obchode 25 eur.

Garmin vivofit recenzia

ZÁKLADNÁ FUNKCIONALITA

Garmin vivofit vás sprevádza 24 hodín denne, 7 dní v týždni. To znamená, že monitoruje aktivitu počas dňa a v noci zaznamenáva kvalitu vášho spánku. Ako som už naznačil v prechdázajúcich bodoch, displej náramku ukazuje niekoľko režimov. Tieto sú plne konfigurovateľné prostredníctvom smartfónu alebo internetovej stránky. Používateľ tak má možnosť zvoliť, aké údaje mu náramok ukazuje. Tieto sa potom prepínajú pomocou hardvérového tlačidla. Poďme si však prejsť jednotlivé režimy.

Náramok v prvom rade umožňuje zobrazovať počet krokov, ktoré ste vykonali od začiatku dňa, teda od polnoci do polnoci. Ďalší, s krokmi súvisiaci parameter, je denný cieľ, teda koľko krokov musíte ešte vykonať, aby ste spálili potrebné množstvo kalórií. Cieľ vypočíta aplikácia na mobile automaticky podľa vašej výšky, hmotnosti a ďalších parametrov. Mnoho výrobcov určuje denný cieľ 10 000 krokov, no náramok od Garminu však má inú logiku. Najskôr vám odporučí vypočítanú hodnotu (v mojom prípade 5800 krokov) a neskôr túto hodnotu upravuje automaticky podľa vášho výkonu. Ak sa vám napríklad prvý deň podarí prekročiť cieľ, ráno zistíte, že náramok vám ešte pridal. Ak hodnotu nedodržíte, naopak vám uberie. Náramok ešte ukazuje počet prejdených kilometrov na základe údajov z akcelerometra. Samozrejmosťou sú tiež spálené kalórie alebo tradičné hodiny v digitálnom formáte. V prípade, že vlastníte merač srdcového tepu od spoločnosti, na náramku je možné vidieť aj tento parameter.

Na displeji sa nachádza ešte jeden zaujímavý prvok. Tým je červený pohybový indikátor, ktorý sa ťahá naprieč celou obrazovkou vo vrchnej časti. Tento svojho nositeľa upozorňuje na jeho nečinnosť a svojim spôsobom ho núti k pohybu. Každých 15 minút sa totižto rozsvieti ďalší dielik a po hodine bude úplne naplnený. Stačí sa len pár minút poprechádzať a indikátor sa vynuluje.

Garmin vivofit recenzia 1

KONEKTIVITA A SOFTVÉR

Párovanie s mobilnými zariadeniami je riešené prostredníctvom Bluetooth alebo technológie ANT+. Náramok je nutné nastaviť do režimu PAIR, dlhým podržaním hardvérového tlačidla. Na smartfóne alebo tablete je následne nutné stiahnuť mobilnú aplikáciu Garmin Connect, ktorá je bezplatne dostupná v obchode Google Play. Po spárovaní si aplikácia stiahne nazbierané dáta z náramku a zobrazí ich v prehľadnej forme. Samotný prenos pritom neprebieha viac než pár sekúnd.

Garmin vivofit recenzia

Aplikácia používateľovi ponúka niekoľko funkcií, medzi ktorými vystupujú hlavne ciele. Tieto vychádzajú z úvodnej registrácie, kde sa odporúča zadať svoju výšku, hmotnosť, vek a ďalšie parametre, na základe ktorých sa vypočíta BMI index, ktorý ukáže v akom stave je vaša postava. Následne si môžete zvoliť cieľovú hmotnosť, ktorú chcete dosiahnuť a aplikácia podľa toho vaše ciele prispôsobí. Všetky tieto informácie sú samozrejme súkromné. Svoj pokrok je možné pritom sledovať na prehľadnom grafe a všetky údaje exportovať vo formáte .csv.

garmin vivofit 1

Zaujímavou funkciou aplikácie Garmin Connect sú spoločenské služby, ktoré sa v podstate dajú prirovnať k malej sociálnej sieti Garminu. Táto umožňuje prijímať výzvy od iných používateľov zariadení rovnakej značky a súperiť s nimi. Súperiť môžete napríklad v tom, kto bude mať najväčší počet krokov počas 9 dní sledovacieho obdobia. Súťaž môžete pritom komentovať, pričom aplikácia umožňuje posielať aj krátke správy s priateľmi.

Aplikácia Garmin Connect tiež ponúka možnosť spolupráce s inou aplikáciou MyFitnessPal, ktorá umožňuje sledovať príjem a výdaj kalórií. Pomocou nej zaznamenávate príjem stravy a rovnako si môžete stanoviť maximálnu hodnotu. So zariadením Garmin potom sledujete svoju dennú aktivitu, aby ste mohli dosiahnuť presný počet kalórií.

Podobne, ako aj iné riešenia na trhu, Garmin vivofit umožňuje sledovať spánok svojho nositeľa. Aby to mohol robiť, musíte mu to dať najavo prepnutím do režimu Sleep podržaním hardvérového tlačidla. Náramok zostáva v tomto režime, až kým sa ráno nezobudíte a tlačidlo znova nestlačíte. Po synchronizácii so svojim účtom vám aplikácia ukáže, ako dlho ste zotrvali v spánku a na časovej osi ukáže pohyb počas spánku. Nie som si však istý, ako tieto dáta interpretovať a využiť, nehovoriac o tom, že nosiť náramok v noci nie je vôbec pohodlné. To platí pre všetky druhy fitness náramkov.

garmin vivofit

Obrovskou výhodou riešenia softvéru od Garminu je jeho podpora. Nielen, že si aktivitu budete môcť sledovať na mobilných zariadeniach, ale aj prostredníctvom internetovej stránky connect.garmin.com. Webové rozhranie je veľmi pekne spracované, čisté a prehľadné. Dokáže zobrazovať rovnakú ponuku, ako mobilná aplikácia, no okrem toho tu nájdeme aj ďalšie zaujímavosti, ako sú Ocenenia za aktivitu a ďalšie. Okrem toho sú dostupné aj aplikácie pre operačné systémy Windows, ako aj Mac od Apple.

Hoci sa v mobilnej alebo webovej aplikácii nachádzajú malé nedostatky, ako napríklad hmotnosť v librách, celkovo môžem softvérové riešenie od Garminu označiť za jedno z najlepších a najrozsiahlejších na trhu.

Garmin connect

Garmin connect Garmin connect 4

ZÁVER

Náramok Garmin vivofit prekonáva svoju konkurenciu v kategórii inteligentných náramkov v niekoľkých faktoroch. Predovšetkým je to výdrž batérie, ktorá dosahuje neporovnateľne lepšie výsledky. Tam, kde ostatné náramky ponúkajú výdrž rádovo jednotky dní, riešenie od Garminu vydrží celkom jeden rok, pričom výmena batérií nie je zložitá ani cenovo náročná záležitosť. Výborná je aj mobilná aplikácia, no oveľa viac oceňujem webové rozhranie, kde je dostupných viac informácií. Všetky získané dáta z náramku sú pritom prostredníctvom smartfónu automaticky synchronizované s vaším účtom. Sú tak prístupné všade.

Náramok nie je po konštrukčnej stránke práve najkrajší na trhu a neponúka žiaden unikátny dizajn. To na čo je určený však robí výborne a preto sa stáva jedným z favoritov pri výbere nového fitness príslušenstva. Za cenu 119 eur si tak kúpite schopný náramok s displejom, výmenným náramkom, skvelou výdržou a USB kľúčom s technológiou ANT+.

28.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+