MojAndroid

Samsung Galaxy S6 edge máme v redakcii už nejaký ten mesiac, a preto je na čase, aby sme vám priniesli naše dlhodobé skúsenosti z jeho dennodenného používania. Samsung do novinky vkladal veľké nádeje, ktoré sa odrazili aj na výbave a konštrukčnom spracovaní. S6 edge je navyše výnimočný tým, že disponuje displejom, ktorý je zakrivený po jeho obidvoch stranách. Všetky výhody a nevýhody, na ktoré sme počas nášho používania natrafili, sme zhrnuli do tohto článku.

(+) Unikátny dizajn: Samsung Galaxy S6 edge je netypický práve svojim zakriveným displejom. Ten sa rozprestiera po šírke celej prednej strany, pričom zasahuje aj do bokov zariadenia. Vytvára to unikátny vzhľad zariadenia, ktorému sa momentálne na trhu nič iné nevyrovná. Ak teda hľadáte niečo výnimočné, čím by ste sa odlíšili od svojho okolia, Samsung Galaxy S6 edge môžeme len odporúčať.

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--3

(+) Konštrukčné spracovanie: Konštrukcia je vyrobená precízne a ani po niekoľkých mesiacoch používania sme sa nestretli s nejakým výrazným nedostatkom. Kovový rám je dostatočne pevný, pričom v kombinácii so sklom vyzerá skutočne dobre. Všetky diely do seba presne zapadajú a po prípadných nepríjemných zvukoch tu nie sú žiadne stopy. Mimochodom, vyčnievajúci fotoaparát nám pri používaní vôbec neprekážal. Konštrukcia má však aj jeden nedostatok.

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--8

(-) Sklo na zadnej strane: Už po niekoľkých týždňoch používania bolo na zadnej strane vidieť niekoľko menších škrabančekov. To sa však pri použití tohto typu materiálu dalo čakať. Podobné problémy má aj Sony Xperia Z3, či iné smartfóny so skleneným zadným krytom. Aj preto som po mesiaci zadnú i prednú stranu S6 edge vybavil ochrannou fóliou, ktorá jeho povrch bezpečne ochráni pred ďalším poškodením.

(-) Ergonómia: S6 edge sa síce väčinou drží v ruke dobre, no nie až tak ako jeho súrodenec S6. Hrany na bokoch zariadenia sú ostrejšie a najmä užšie, čo pri ovládaní jednou rukou môže spôsobovať problémy. Najmä pri ležaní a držaní zariadenia nad hlavou sa stáva, že budete rukou zasahovať a dotýkať sa aj displeja, čo sťažuje ovládanie.

samsung-galaxy-s6-edge-recenzia--7

(+) Vysoký výkon: Samsung v modeloch Galaxy S6 a S6 edge použil svoj najnovší čipset Exynos, ktorého výkon nebol v čase predstavenia prekonaný žiadnym iným Android zariadením. V AnTuTu bežne nameriate hodnoty väčšie ako 60-tisíc, v 3D Marku zas nad 20-tisíc. To sa samozrejme odrazilo aj na reakciách operačného systému, ktorý je rýchly a spoľahlivý. Doteraz nám S6 edge ani raz nezamrzol.

(-) Občasné spomalenia: Hoci S6 edge má výkonu na rozdávanie, občas sa mi stávalo, že telefón spomalil. To platilo najmä pri pohybe v používateľskom prostredí TouchWizu, ktorý na vykresľovanie ikon niekedy potreboval viac času ako obvykle. Tohto spomalenia som si všimol až po niekoľkých mesiacoch používania a nainštalovaní desiatok aplikácií. Používal som natívny launcher.

(+) TouchWiz: Nový TouchWiz so sebou priniesol veľa zmien a musím povedať, že najmä tých pozitívnych. Prostredie je prehľadné, rýchle a praktické. Navyše, podporuje aj témy, takže jeho vzhľad si môžete upraviť inštaláciou ďalších vzhľadov, ako je napríklad ten, ktorý pripomína natívny Android.

(+) Čítačka odtlačkov prstov: Hoci už Galaxy S5 disponoval čítačkou odtlačkov prstov, jeho nástupca ju značne vylepšil a zjednodušil aj jej používanie. Namiesto toho, aby ste prst po snímači potiahli, stačí ho iba priložiť. Rozpoznávanie odtlačkov je spoľahlivé a funguje aj v prípade špinavých alebo mokrých prstov. Výhodou je možnosť odtlačkom zablokovať prístup k zariadeniu, či konkrétnej aplikácii.

(+) Displej: Displej je jedným z najväčších plusov tohto zariadenia. Ponúka totižto výborné farebné podanie, kontrast a čo je dôležité, excelentnú čitateľnosť na priamom slnku. Pri porovnaní s inými zariadeniami sa dá povedať, že v tomto smere S6 edge jasne vedie.

S6_edge_vs_One_M9-1

(+) Nočné hodiny: Aspoň v mojom prípade našiel bočný displej minimálne jedno praktické využitie. Nočné hodiny, ktoré sa zobrazujú na boku, sú skvelým doplnkom, ktorý vám ukáže aktuálny čas v noci. Nemusíte zapínať telefón a svietiť si do tváre celým displejom. S6 edge vysvieti len tie pixely, ktoré sú potrebné.

S6_edge_vs_One_M9_2-2

(-) Priemerná výdrž batérie: Výdrž na jedno nabitie nie je až tak výborná, pod čo sa podpísal pravdepodobne aj displej s QHD rozlíšením a vysoký výkon. Bežne nám S6 edge na jedno nabitie vydrží jeden pracovný deň, ten ďalší by ale už nezvládol a tak je nutné takmer každý večer nabíjať.

(+) Bezdrôtové nabíjanie: Je to malý bonus, ktorý ale v prípade vlastnenia bezdrôtovej nabíjačky určite oceníte. Pri bezdrôtovom nabíjaní stačí bez akýchkoľvek káblov zariadenie položiť na vymedzenú plochu a bude sa nabíjať.

S6_edge_vs_One_M9_2-1

(+) Hlasný reproduktor: Samsung Galaxy S6 edge má síce len jeden hlasný reproduktor umiestnený v spodnej hrane, no ten je nadpriemerne hlasný a tiež kvalitný. Hlasitosť je natoľko vysoká, že ju väčšinou nebudete nastavovať na maximum.

S6_edge_vs_One_M9_2-3

(+) Fotoaparát: Samsung Galaxy S6 edge má bez pochýb jeden z najlepších fotoaparátov vo svojej triede. Dokazuje to aj náš fototest, v ktorom sme ho porovnalli s LG G4. Kvalita fotografií je na skutočne vysokej úrovni, čo platí aj o natáčaní videa. Veľkým plusom je, že Samsung konečne použil optickú stabilizáciu a poteší aj funkciou rýchleho spustenia dvojitým kliknutím na tlačidlo Domov. Túto funkciu som s obľubou využíval vo viacerých situáciach.

S6_edge_vs_One_M9_2-4

(-) Oproti klasickej Galaxy S6 vyššia cena: Zakrivená verzia Samsungu Galaxy S6 stojí o 100 eur viac ako verzia s rovným displejom. Za zakrivený displej si teda v prípade verzie edge poriadne priplatíte. Klasická verzia S6 pritom ponúka rovnakú výbavu a lepšiu ergonómiu. S6 edge je ale na druhej strane unikátnym. Či si za odlišnosť priplatíte, zostáva už len na vás.

Ak sa chcete o Samsungu Galaxy S6 a Galaxy S6 edge dozvedieť viac, určite si prečítajte naše podrobné recenzie, ktoré nájdete na našom webe. A samozrejme, ak máte iné skúsenosti so svojou S6 a S6 edge, neváhajte nám ich napísať do komentárov pod tento článok.

Náš tip
RECENZIA | Samsung Galaxy S6 Edge – keď vyhrá forma nad funkciou
Náš tip
RECENZIA | Samsung Galaxy S6 – zásadný krok vpred

24.8.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+