MojAndroid

Fotografie vytvorené mobilom už dávno nie sú žiadnym výnimočným javom. Práve naopak. Sociálne siete a cloudové úložiská sa čoraz viac začínajú zapĺňať zábermi vytvorenými smartfónmi, či dokonca tabletmi, inteligentnými okuliarmi a hodinkami. Kvalita fotografických snímačov v mobilných zariadeniach sa za uplynulé roky výrazne zvýšila. Rozlíšenie vzrástlo niekoľkonásobne, nehovoriac o kvalite. Pribudli najrôznejšie efekty, filtre, pokročilé nastavenia a ďalšie. Ako však s fotoaparátom v mobile vlastne zaobchádzať a čo musíte urobiť, aby bola výsledná kvalita fotografií čo najvyššia? Bez ohľadu na to aké zariadenie používate, či už high-end alebo úplný low-end, môžete lepšie a zaujímavejšie snímky vytvoriť pomocou niekoľkých jednoduchých tipov a trikov. O všetkých sa dozviete v tomto článku. Ak nie a máte vlastné metódy ako dosiahnuť perfektnú snímku, neváhajte a dajte nám a našim čitateľom o nich vedieť v komentároch.

1. Držte sa základných pravidiel

Pri fotografovaní sa vo väčšine prípadov môžete držať niekoľkých základných pravidiel. Asi najznámejším je pravidlo zlatého rezu, pri ktorom snímanú scénu rozdelíte v horizontálnom aj vertikálnom smere na rovnaké časti. V tomto prípade sa väčšinou používa pravidlo tretín, ktoré displej smartfónu rozdelí dvoma vertikálnymi a horizontálnymi priamkami. Pozdĺž priamok sa umiestňujú významné línie fotenej scény a na jeden z priesečníkov potom hlavný objekt. Vychádza sa z predpokladu, že ľudské oko automaticky uprie pohľad práve tam, čím môžeme lepšie upriamiť jeho pozornosť na to, čo sme chceli fotografiou aj zachytiť. Pravidlo tretín platí aj pre fotenie objektov a scenérií v horizontálnej polohe – napríklad pri oblohe. Problematika správnej kompozície je obsiahlejšia, no v tomto návode sa ňou už nebudeme ďalej zapodievať.

SAMSUNG CSC

2. Chce to veľa svetla

Nedostatky fotografií vytvorených smartfónmi sú viditeľné najmä pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach a v noci. Malý snímač s veľkým počtom pixlov nedokáže konkurovať klasickým digitálnym fotoaparátom a zrkadlovkám, ktorých snímače dosahujú niekoľkonásobne väčších rozmerov. Nehovoriac o optike, ktorá je v prípade klasických fotoaparátov taktiež na neporovnateľne vyššej kvalitatívnej úrovni.

IMAG0080 IMAG0082

Aj preto je pre mobilnú fotografiu vždy najlepšie, ak je objekt odfotený pri čo najvyššej úrovni svetla. Ak je to teda možné, fotografujte najmä cez deň, a v noci a pri nočnom osvetlení sa uistite, že využijete maximum z dostupného osvetlenia. Nebojte sa použiť aj LED blesk, ktorý je štandardnou výbavou väčšiny smartfónov. V opačnom prípade odporúčame fotiť najmä statické objekty, a to najlepšie pomocou statívu alebo nehybnej ruky. V noci sa totižto expozičný čas predlžuje a preto aj menšie zachvenie ruky spôsobí rozostrenie snímku.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Taktiež sa uistite, že pri fotení nenamierite fotoaparát priamo na slnko ale tak, aby svetlo dopadalo na fotený objekt spredu. Na druhej strane sa najmä pri zapadajúcom slnku dajú vytvoriť zaujímavé snímky práve s jeho využitím. Protisvetlo môžete využiť napríklad aj pri fotení siluet.

3. Blesk môže fotografii aj uškodiť

Fotografovať s LED bleskom nemusí byť vždy výhrou. V mnohých situáciach zistíte, že záber je bez použitia blesku oveľa prirodzenejší. Aj preto je dobré, ak budete LED blesk používať len vtedy, keď je to skutočne nevyhnutné. Najlepšie preto spravíte, ak jeho zapnutie ponecháte na manuále a budete s ním fotiť len vtedy, keď skutočne uznáte za vhodné.

IMAG0083 IMAG0084

Fotografia vytvorená bez zapnutého a so zapnutým bleskom

4. Používajte sériové snímanie

Najmä v noci môže k vytvoreniu lepších záberov poslúžiť funkcia sériového snímania. Ak ju váš smartfón podporuje, tak ju neváhajte použiť. Pri stlačení spúšte vytvoríte niekoľko záberov, z ktorých vyberiete ten najlepší. Takýmto spôsobom sa vám podarí eliminovať chvenie zariadenia pri stlačení spúšte, no a k dispozícii budete mať aj ďalšie zábery, ktoré môžu daný moment lepšie vystihovať.

DSC_2170

5. Vyčistite sklíčko šošovky

Jedným z najväčších nepriateľov dobrej fotografie na mobiloch je špinavé sklíčko fotoaparátu. Pred fotením sa preto vždy uistite, že je čisté a bez šmúh. Toto je úplný základ, ktorý by ste mali dodržiavať pri každom vytiahnutí smartfónu za účelom fotenia, či natáčania videa.

samsung1

6. Nepoužívajte digitálny zoom

Pri fotografovaní nepoužívajte digitálny zoom. Je to jedna z vecí, ktoré na kvalite vášho záberu určite nepridajú. Ak potrebujete objekt odfotiť z bližšia, tak radšej popojdite kúsok k nemu vy. Digitálny zoom v podstate fotografiou nerobí nič iné, ako urobí výrez z fotografie v plnom rozlíšení. Takúto úpravu je možné dodatočne spraviť aj neskôr na počítači alebo v smartfóne.

7. Pohrajte sa s nastaveniami

Nezabúdajte, že dôležitou súčasťou každého smartfónu je aj jeho softvérová výbava. Väčšina renomovaných výrobcov sa spolieha na vlastné aplikácie, v ktorých ponúka rôzne nastavenia a funkcie. Je dobré, ak v nich zvolíte vždy najvyššie rozlíšenie snímkov a taktiež ich kvalitu ponecháte na najvyššej možnej úrovni. Samozrejme, ak budete chcieť fotografie posielať napríklad prostredníctvom MMS, tak kľudne postačí aj menšie rozlíšenie a kvalita.

Úplne nové možnosti ponúkajú smartfóny s manuálnym režimom, ktorý umožňuje používateľské nastavenie uzávierky, clony a citlivosti. Vďaka týmto nastaveniam je možné robiť úplne nové typy fotografií. Využijete ich napríklad v noci, kedy nastavením dlhšieho času uzávierky môžete vytvoriť efekt podobný tomu na fotografii nižšie. Nezabudnite však použiť statív.

SAMSUNG CSC

8. Prispôsobte nastavenia expozície a vyváženia bielej

Vytvoriť lepšie a kvalitnejšie fotografie sa častokrát dajú aj jednoduchým nastavením expozície a vyváženia bielej. Telefón to vo väčšine prípadov robí automaticky, no používateľovi dáva na výber aj manuálne nastavenie a možnosť prepínať sa medzi niekoľkými profilmi, či úrovňami expozície. Každý model smartfónu sa však môže schopnosťami automatického režimu odlišovať a tak odporúčame, aby ste sa aj s týmito nastaveniami skúsili trochu oboznámiť a experimentovať. Časom zistíte, kedy je vhodné manuálne nastavenie použiť. Pri fotení môže tiež pomôcť preostrenie na inú plochu scény, čím sa zmení aj automatické nastavenie vyváženia bielej. Dobrým pomocníkom môže byť aj zablokovanie zaostrenia a následná automatická zmena nastavení ťuknutím na inú časť obrazu. Túto funkciu však podporujú len niektoré modely smartfónov.

SAMSUNG CSC

9.  Používajte HDR režim

Ak sa so svojím mobilom ocitnete v situácii, keď chcete odfotiť scénu s veľkým jasovým rozsahom, tak určite nezabudnite ani na funkciu HDR. Táto pomocou postprodukcie spojí viacej snímkov s rôznou hodnotou expozície do jedinej (obvykle sa pri stlačení spúšte vytvoria tri zábery). Príkladom môžu byť scény s tieňom a jasným pozadím. Napríklad pri fotografovaní s protisvetlom – viď. porovnanie fotografie vytvorenej s HDR režimom a bez neho. Samsung Galaxy S5 dokonca ako prvý používa živý náhľad s aktivovaným HDR, pri ktorom môžete ihneď vidieť, ako bude výsledná snímka vyzerať.

fotenie HDR-1 fotenie HDR-2

Fotografia vytvorená bez a so zapnutým HDR

10. Nebojte sa filtrov a efektov

Niekedy na to, aby ste vytvorili perfektnú a zaujímavú snímku, ju stačí upraviť pomocou aplikácie. V obchode Play ich nájdete desiatky a umožnia vám jednoduchým spôsobom fotografie vylepšiť pomocou filtrov, efektov a iných nastavení, ako napríklad úrovni farieb, jasu, či kontrastu. Ak sa vám vami zamýšľaný záber nepodarí, je rozmazaný alebo jeho farby neodpovedajú reálu, tak vyskúšajte farebné filtre a iné efekty. Svoju fotografiu môžete obzvláštniť tým, že ju zmeníte na čiernobielu, alebo na nej aplikujete niektorý z dostupných filtrov. Nebojte sa experimentovať, niekedy aj náhodne zvolené efekty môžu posunúť záber na úplne inú úroveň.

SAMSUNG CSC

Samozrejme, Android už v základoch ponúka pomerne rozsiahle nástroje pre úpravu. V galérii nájdete rôzne nástroje pre orezanie, otočenie fotografie, ale aj farebné efekty a ďalšie filtre. Ak vám nebude natívna galéria postačovať, stále sa môžete spoľahnúť na aplikácie tretích strán. Medzi tými lepšími sa určite nachádza napríklad Photo Editor By AviariPicsArt – Photo Studio, či Snapseed. Niekoľko z nich uvádzame aj nižšie.

Verzia: 2.2.5
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.2.5
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.5.9
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.5.9
Aktuálna cena: Zdarma

Poznáte aj vy nejaké zaujímavé tipy a triky, ktorými sa dajú vylepšiť fotografie vytvorené mobilom? Viete o nejakej aplikácií alebo príslušenstve, vďaka ktorému sa dajú vytvárať zaujímavejšie fotografie? Ak áno, tak neváhajte sa so svojimi tipmi a trikmi podeliť aj s ostatnými v diskusii pod článkom.

14.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+