Recenzia | Sony Xperia L | Smartfón strednej triedy s ideálnou veľkosťou displeja

7. Jún 2013 41

Spoločnosť Sony síce nepatrila k prvým priekopníkom systému Android a jeho prvotný nástup trochu „zaspala“, potom však na nový trend rýchlo zareagovala a zanedlho sa prepracovala medzi významných producentov Android zariadení. V aktuálnej sezóne jej vlajková loď Xperia Z zdatne konkuruje topmodelom od Samsungu či HTC a nové pripravované modely tiež stoja za pozornosť. Spoločnosť však nezabúda ani na používateľov, ktorí nechcú rozmerné smartfóny s päťpalcovými displejmi a v jej portfóliu nájdeme aj zaujímavé kúsky nižších tried. O kompaktnej Xperii E sme písali nedávno, v dnešnej recenzii sa bližšie pozrieme na zaujímavý smartfón strednej triedy – Xperiu L.

Sony Xperia L 4

Sony Xperia L

Sony Xperia L - Android telefón - 01
Android OS, v4.1 (Jelly Bean) 4.3"
Dual-core 1 GHz480 x 854
1 GB 8 MPx
8 GB720p@30fps
Sony Xperia L môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Balenie

Zariadenie je dodávané v neveľkej bielej krabici, na ktorej sú tradične vyobrazené kľúčové vlastnosti prístroja, ktorými sa výrobca chcel pochváliť, ako napr. snímač Exmor RS či certifikácia PlayStation. Okrem telefónu sa v škatuli nachádza len nevyhnutná výbava v podobe nabíjačky, dátového kábla a dvoch príručiek. Slúchadlá sa v balení, ktoré sme dostali na testovanie, nenachádzali.

SONY-Xperia-L-1

Konštrukcia

Konštrukčne a dizajnovo sa telefón veľmi ponáša na Xperiu E a Xperiu J. Ak by sme tieto tri smartfóny položili vedľa seba, pôsobili by ako tri rozlične veľké sestry (pričom Xperia L by bola samozrejme najväčšia). Spoločnými znakmi sú hlavne skosené predné hrany, strieborná obruba okolo smartfónu a dovnútra prehnutý zadný kryt. Dizajn je vždy značne subjektívnou záležitosťou, ale nám osobne sa Xperia L naozaj páči a v dnešnom svete uniformných smartfónov sa vyznačuje akousi osobitosťou a štýlovosťou. Na rozdiel od viacerých drahších modelov renomovaných výrobcov rozhodne nepôsobí lacným plastovým dojmom a svojmu majiteľovi bude robiť česť.

Sony Xperia L 3

SONY-Xperia-L-2 SONY-Xperia-L-3

Konštrukcia telefónu je pevná, tuhá a nemáme voči nej vážnejšie výhrady. Jednotlivé diely na seba presne dosadajú, nemajú „vôľu“ a zadný kryt tiež pevne drží na svojom mieste. Slabé zavŕzganie sa ozve len pri skutočne silnom stláčaní a je takmer nepočuteľné.

Sony Xperia L 1

SONY-Xperia-L-5 SONY-Xperia-L-6

Takmer celú prednú stranu zaberá 4,3 palcový displej, nad ktorým sa nachádza logo výrobcu, štrbina reproduktora na telefonovanie a predná kamera. Dotykové senzory, alebo tlačidlá by sme pod displejom hľadali márne, zobrazujú sa priamo na obrazovke, takže jediné, čo dole nájdeme, je nenápadná dierka pre mikrofón. Displej je chránený odolným sklom, na ktorom sme ani pri pozornej prehliadky nenašli jediný škrabanec, čo u testovacích modelov, ktoré brázdia redakcie, nebýva väčšinou pravidlom:-)

Pokiaľ sa pozrieme na bočné hrany telefónu, na hornej je umiestnený 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel, na dolnej zase informačná dióda, dokonale zamaskovaná v striebornej obrube. Na ľavej sa nachádza trochu neprakticky umiestnený microUSB konektor a malá priehlbinka, do ktorej sa dá zasunúť necht a zadný kryt od telefónu oddeliť. Najviac ovládacích prvkov výrobca umiestnil na pravú stranu: nájdeme tu dvojtlačidlo regulovania hlasitosti, ktoré je však malé, ťažko sa nahmatáva a ťažko sa aj stláča. Oveľa lepšie je na tom okrúhle „kovové“ tlačidlo na vypnutie/zapnutie a aktiváciu displeja. Je umiestnené na výbornom mieste, ľahko sa prstami nahmatáva aj stláča. Posledným tlačidlom je spúšť fotoaparátu, ktorú výrobca dáva na väčšinu svojich modelov, za čo ho chválime.

Sony Xperia L 5

Ďalšiu pochvalu mu dávame za kovovú obrubu sklíčka fotoaparátu na zadnej strane. Obruba trochu vystupuje nad povrch, takže sklíčko chráni pred kontaktom s podložkou a navyše vyzerá veľmi dobre a štýlovo. Hneď vedľa je umiestnená prisvetľovacia LED dióda, okrem nej na zadnom kryte nájdeme ešte nápis „XPERIA“ a prieduch hlasitého reproduktora. Samotný zadný kryt je vyrobený z „pogumovaného“ plastu, ktorý je veľmi príjemný na dotyk a navyše odolný voči škrabancom a „zapackaniu“. Telefón sa tiež vďaka nemu v ruke nešmýka a výrobcovi tak dávame tretiu pochvalu:-)

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Tagy :

K tímu Mojandroid.sk som sa pripojil v marci 2013 a som skutočne rád, že prvýkrát v živote mám zamestnanie, ktoré ma naozaj baví. Počítače a predovšetkým mobilné zariadenia sú už dlhé roky mojím koníčkom, pričom najbližší mi je práve Android. Okrem MojAndroid.sk ma nájdete aj na stránkach MojIphone.sk a MojWindows.sk, pokiaľ hľadáte odpoveď na nejakú otázku, nevynechajte ani AndroidForum.sk

41

Podobné články

TOPlist TOPlist