Recenzia | Sony Xperia Z | Nadupaný smartfón s HDR videom

1. marec 2013 44

Sony Xperia Z je nová vlajková loď spoločnosti Sony, ktorá bude tento rok súperiť s takými novinkami ako HTC One alebo Samsung Galaxy S IV. Spoločnosť si dala pri konštrukcii tohto smartfónu skutočne záležať. Okrem výkonných vnútorností sa tak môžete tešiť na exkluzívny dizajn a vysokú odolnosť. Poďme sa pozrieť, ako Xperia Z obstála pri našom testovaní.

Sony Xperia Z 15

Sony Xperia Z

Sony Xperia Z - Android telefón - 01
Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean)5,0"
Quad-core 1.5 GHz Krait1080x1920
2 GB13.1 MPx
16 GB1080p@30fps
Sony Xperia Z môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

 1. časť: Úvod, obsah balenia, konštrukcia,
 2. časť: Displej, výkon a pamäť,
 3. časť: Operačný systém,
 4. časť: Multimédiá, fotoaparát, 
 5. časť: Konektivita, batéria, hodnotenie
 6. časť: Fotogaléria

Obsah balenia

Okrem samotnej Xperie Z so zabudovanou batériou sa tu nachádza aj microUSB kábel a klasická nabíjačka pre 220V. Sony pribalil aj kvalitné slúchadlá s náhradnými špuntami, ktoré aj pri vyššej hlasitosti hrajú čisto a nechýbajú im ani dostatočné silné basy.

Konštrukcia

Vlajková loď spoločnosti Sony ponúka ako prvé zariadenie na Slovensku 5″ displej s FullHD rozlíšením. Ten je hlavnou dominantou väčšieho tela s rozmermi 139 x 71 x 7.9 mm a hmotnosťou 146 gramov. Telo je po obvode lemované pásikom z plastu, boky zariadenia vypĺňajú plastové kryty pokryté odolným sklom, predná a zadná strana je zas pokrytá špeciálnym typom odolného skla, ktoré je odolné voči roztriešteniu. Sony dizajn svojho najnovšieho zariadenia nazvalo OmniBalance a na Xperii Z je naozaj vidno, že ide o prémiový model, ktorý zatiaľ na trhu nemá konkurenciu. Tento fakt je podložený aj tým, že Xperia Z je vode a prachu odolná – certifikácia IP55 a IP57.

Predná strana pokrytá odolným sklom pod sebou skrýva 5″ FullHD displej s najnovšou technológiou zobrazovania – Sony Mobile Bravia Engine 2. Jemné rozlíšenie a kvalita spracovania známa pre Sony. Pod displejom nenájdeme žiadne kapacitné tlačidlá, Sony ich totižto umiestnilo priamo na displej, čo je skôr vlastnosť známa z Nexus zariadení. Na zlome spodnej hrany tak nájdeme len osamotený mikrofón pre hovory. Nad displejom sa už okrem klasického loga Sony nachádza aj predná kamera s rozlíšením 2,2 Mpix. Novinkou je jej schopnosť nahrávať 1080p Full HD video pri 30 snímkoch za sekundu. Okrem kamery nájdeme nad displejom ešte reproduktor pre hovory a v pravej časti aj senzory priblíženia, regulácie jasu a notifikačnú diódu. Tá je síce menších rozmerov, ale vďaka dobrej viditeľnosti a ostrým farbám jej niet čo vytknúť.

Zadná strana, rovnako pokrytá odolným sklom, ponúka menej prvkov. Nájdeme tu 13 Mpix fotoaparát, pod ktorým sídli aj LED blesk, logo Xperia v strede krytu a popisy v spodnej časti. Vedľa šošovky fotoaparátu sa nachádza aj malý otvor slúžiaci ako sekundárny mikrofón pre nahrávanie audio stopy do videozáznamu. Nakoľko je povrchovou úpravou zadného krytu sklo, je náchylnejšie na odtlačky.

Po stranách zariadenia nájdeme všetky ostatné ovládacie prvky. Pravý bok skrýva v strednej časti tlačidlo vypínania, nad ním pod záslepkou nájdeme aj slot na SIM kartu. Tú do zariadenia vložíte len v mikro formáte, ktorý sa stal akýmsi štandardom na trhu. Pod tlačidlom vypínania nájdeme netradične umiestnené dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti a v spodnej časti si svoje miesto našiel aj hlasitý reproduktor. Ten je tak netradične umiestnený v pravej strane a nie v zadnej časti zariadenia. Nevýhodou toho je najmä výrazný útlm zvuku, keď uchopíte telefón do ruky.

Ľavá strana v sebe ukrýva microUSB slot v hornej časti, ktorý je takisto zaslepený plastovou krytkou. Pod ním sa nachádza aj slot na microSD karty, rovnako zaslepený a 2 piny pre pripojenie do dokovacej stanice, ktorú nájdete aj v balení. Okrem týchto prvkov už v ľavom boku zariadenia nič nenájdete. Horná strana Xperie Z je na prvky takisto skúpa. nachádza sa tu len zaslepený 3,5 mm audio jack pre pripojenie audio príslušenstva. Na zlomku spodnej a ľavej strany nájdete aj šikovne ukrytý otvor na putko, spodná strana okrem neho obsahuje už len natlačené informácie a čiarový kód.

Celkovo sa nám konštrukcia tohto zariadenia veľmi páči, dizajn upúta už na prvý pohľad. Sony Xperia Z sa inak v ruke drží dobre, vďaka plastovému lemu sa nešmýka a dobre drží tak v ľavej, ako aj pravej ruke. Kvôli 5-palcovému displeju je však jej ovládanie už o čosi náročnejšie, pohodlne na tomto smartfóne sa bude pracovať len ľuďom s väčšími dlaňami, ostatní zrejme budú musieť použiť obe svoje horné končatiny naraz. Menšou nevýhodou je tiež plastová krytka chrániaca 3,5 mm audio jack, ktorý je tak pri počúvaní hudby ťažšie dostupný. Použitie odolného skla na prednej aj zadnej strane tiež nemusí vyhovovať každému. My sme si už po viac ako týždni používania všimli pár menších škrabancov. Po zakúpení telefónu tak odporúčame zadovážiť si ochranné fólie na prednú aj zadnú stranu.

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

 1. časť: Úvod, obsah balenia, konštrukcia,
 2. časť: Displej, výkon a pamäť,
 3. časť: Operačný systém,
 4. časť: Multimédiá, fotoaparát, 
 5. časť: Konektivita, batéria, hodnotenie
 6. časť: Fotogaléria

Tagy :

Novinky zo sveta technológií boli vždy mojim koníčkom a preto som rád, že som sa stál súčasťou takých webov ako MôjAndroid.sk, MojiPhone.sk a samozrejme aj MôjWindows.sk. Ak budete chcieť poradiť, nezabudnite pridať svoje otázky na AndroidForum.sk

44

Podobné články

TOPlist TOPlist